Hlavní navigace

VZP začala přijímat přihlášky na Mořského koníka

[Tisková zpráva] (VZP) Třítýdenní léčebně-ozdravné pobyty u moře mohou letos opět absolvovat stovky chronicky nemocných děti. S Mořským koníkem budou moci navštívit poloostrov Chalkidiki v Řecku nebo ostrov Hvar v Chorvatsku. V každém z pobytových míst se uskuteční od konce května do poloviny září pět turnusů, každý pro přibližně 320 dětí. Přihlášky přijímají jednotlivá pracoviště VZP od 3. ledna 2011 do naplnění všech kapacit, nejdéle však do 30. června 2011.

Sdílet

Akce Mořský koník je určena pro děti trpící kožními, dýchacími a alergickými potížemi. Týká se to především těch, které se léčí s lupénkou, atopickým ekzémem, bronchiálním astmatem, obstruktivní plicní nemocí a alergickými onemocněními. Přihlásit se však mohou i děti s jinými respiračními, dermatologickými, alergologickými a ORL problémy, pokud se opakují nebo jejich příčinou je snížená obranyschopnost organismu.

Pobytů se v roce 2011 mohou zúčastnit děti, které budou ke dni podání přihlášky pojištěny u VZP, jsou chronicky nemocné některou ze stanovených indikací, v roce 2011 dosáhnou věku alespoň 6 let a nejsou starší 17 let a splňují všechny podmínky této akce. Dítě může být k pobytu přijato na základě řádně vyplněné přihlášky. Tu je možné získat na webových stránkách nebo na pobočkách VZP, eventuálně u lékaře. Vyplňují ji zákonní zástupci, registrující lékař (pediatr, praktický lékař pro dospělé) nebo specialista v ní pouze doplní některé údaje o zdravotním stavu dítěte a svým podpisem a razítkem potvrdí, že dítě nemá kontraindikace, které by mu znemožňovaly pobyt absolvovat. Vyplněnou přihlášku musí přinést na kontaktní místo v rámci příslušné krajské pobočky VZP oba zákonní zástupci dítěte. Výjimku má jen osamělý rodič.

V případě, kdy budou turnusy již naplněny, může být příjem přihlášek ukončen dříve. Včasné podání přihlášky tak zaručí umístění dítěte a navíc umožní přihlédnout k požadavkům na konkrétní turnus či pobytové místo.

Výše finančního příspěvku rodičů se vypočítává dle délky pojištění dítěte u Všeobecné zdravotní pojišťovny (eventuelně při délce pojištění kratší než 5 let podle počtu zákonných zástupců dítěte pojištěných u VZP), termínu a místa pobytu. Přesnou výši lze nalézt na webových stránkách VZP.

Přeprava do místa konání pobytů bude realizována letecky. Letadla do Řecka (letiště Soluň) a do Chorvatska (letiště Split) budou odlétat z Letiště Praha a tam se budou i navracet.

Na každý z turnusů je připravován sportovní a kulturně-zábavný program a nabídka doprovodných výletů. Děti tak stráví čas u moře nejen koupáním, ale i vhodnými pohybovými a poznávacími aktivitami přizpůsobenými jejich chronickému onemocnění. Čeká je zdravé a pravidelné stravování  (5× denně) a také odpočinek. Doprovod dětí budou během cesty a pobytu zabezpečovat výchovní pracovníci, lékaři, zdravotní sestry a sportovní instruktoři.

Pobytové lokality

Řecko

Hotelový komplex Poseidon Beach se nachází cca 10 km od městečka Neos Marmaras na pobřeží Egejského moře na poloostrově Chalkidiki (Sithonia). Komplex je obklopen bujnou středomořskou vegetací a pro děti jsou zde k dispozici vlastní hřiště, dětský koutek, dětský domeček, letní kino a další vybavení pro kulturní a sportovní program. Ubytování je zajištěno v klimatizovaných 2–4 lůžkových pokojích s vlastním sociálním zařízením, balkonem nebo terasou.

Chorvatsko

Hotelový komplex Adriatic Vrboska se nachází na ostrově Hvar poblíž městečka Vrboska.  V komplexu umístěném v zátoce nad oblázkovými a kamenitými plážemi a na pokraji borovicového lesa je zajištěno ubytování ve 2–3lůžkových pokojích se samostatným sociálním zařízením. Pro děti jsou zde k dispozici vlastní sportoviště pro různé míčové hry, jako je fotbal, volejbal, košíková, tenis, apod. Dále je zde dětské hřiště, minigolf, venkovní šachy, amfiteátr, letní kino, společenská místnost  a další vybavení pro rozmanitý sportovně-kulturní program.

Bližší informace naleznete na webových stránkách: www.vzp.cz/morsky-konik nebo získáte na Oddělení informací a asistence VZP (infolinka 844 117 777, e-mail info@vzp.cz), případně na kterémkoli územním pracovišti VZP.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).