Hlavní navigace

VZP bude hradit léčbu unikátním ozařovačem CyberKnife

[Tisková zpráva] Dne 5. srpna 2010 se uskutečnilo pracovní jednání mezi VZP ČR a Fakultní nemocnicí Ostrava týkající se úhrady léčby onkologických pacientů speciálním přístrojem CyberKnife.

Sdílet

Na základě poznatků ze zkušebního provozu FN Ostrava přehodnotila data, která předtím poskytla Všeobecné zdravotní pojišťovně. Ta má v současnosti k dispozici upravené údaje, na jejichž základě byla vypočtena výše úhrad za léčbu tímto unikátním přístrojem. Cena za jedno ozáření je nyní stanovena na zhruba 27 000 korun. Dalších přibližně 50 000 korun na jednoho pacienta vydá VZP za materiál. „Počet ozáření bude záležet na medicínské indikaci a nebude v žádném případě nějak omezen či limitován,“ upřesnil tiskový mluvčí VZP Jiří Rod

Databáze nemocí

Nebojte se o nemoci mluvit

Jednání o úhradě se zkomplikovalo tím, že výkon nebyl v seznamu zdravotních výkonů s bodovými hodnotami. Určení celkové částky pro nemocnici tak bylo věcí dalších jednání. Pokud si nemocnice opatřují nové přístroje, obvykle předem projednají s pojišťovnami, zda léčbu budou hradit. Úhrada takové péče musí být projednána v komisi na ministerstvu zdravotnictví, vyjde ve vyhlášce, kterou se určuje seznam zdravotních výkonů s bodovými hodnotami, a na základě vyhlášky pak pojišťovny platí. V tomto případě ve vyhlášce úhrada zatím není, přesto je VZP připravena léčbu hradit.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).