Hlavní navigace

Výzva lékařů Děkujeme, odcházíme nabírá na obrátkách

[Tisková zpráva] Lékařský odborový klub – Svaz českých lékařů (LOK – SČL) dnes zahájil intenzivní kampaň k výzvě Děkujeme, odcházíme, jejímž cílem je dosáhnout garance platů lékařů ve výši 1,5–3násobku průměrné mzdy a zrušení stávajícího systému postgraduálního vzdělávání.

Sdílet

K výzvě, která byla vyhlášena již 15. 5. 2010 na mimořádném sněmu LOK – SČL, se doposud připojilo 2937 lékařů z celé republiky. Ti deklarují, že pokud se nepodaří dosáhnout vytyčených požadavků, jsou připraveni podat k 31. prosinci tohoto roku hromadnou výpověď.

Cílem kampaně, která poběží do konce roku, je blíže představit důvody a požadavky výzvy Děkujeme, odcházíme veřejnosti, a především získat podporu co největšího počtu lékařů. Kampaň má v neposlední řadě donutit vládu, aby začala brát požadavky lékařů vážně. V jejím rámci navštíví tři vybraní lékaři, kteří se již k výzvě Děkujeme, odcházíme připojili, během třinácti týdnů 13 krajů a Prahu a ve vybraných nemocnicích budou hovořit s lékaři i veřejností o neutěšených pracovních podmínkách zdravotníků.

Navštívíme všechny kraje v zemi a budeme s kolegy i veřejností diskutovat o stavu financí v našem resortu a především o podmínkách v konkrétních nemocnicích,“ říká MUDr. Pavel Vávra z nemocnice v Novém Městě na Moravě, jedna z tváří kampaně. 

Kampaň má také variantu online. Běží stránky www.dekujeme-odchazime.cz, na kterých návštěvníci naleznou veškeré informace o výzvě, včetně aktuálního počtu lékařů, kteří se k ní zatím připojili. Prostřednictvím tohoto webu mají lékaři možnost připojit se k výzvě elektronicky. Příznivci mohou výzvu Děkujeme, odcházíme podpořit také na Facebooku a dalších sociálních sítích. 

„Efektivní řešení situace okolo platů lékařů nám sliboval každý ministr za uplynulých jednadvacet let, nestalo se však nic. Lékaři jsou přepracovaní a nespokojení, nemohou už více sponzorovat zdravotní péči svých spoluobčanů. Podle posledního návrhu ministra práce a sociálních věcí Jaromíra Drábka se navíc mohou tarifní platy snížit až o 13 000 korun i u nejdéle sloužících lékařů, to si opravdu nemůžeme nechat líbit. I kvůli tomuto návrhu jsem přesvědčen, že na konci prosince může být české zdravotnictví kvůli hromadnému odchodu lékařů ve velkých potížích,“ říká MUDr. Martin Engel, předseda LOK – SČL.

Čtěte téma: Anabáze pacienta po české nemocnici

Našemu zdravotnictví nechybějí jen peníze, ale také slušné vychování. Jak mám věřit lékaři či sestře, že od nich mohu čekat pomoc, když jim nestojím ani za to, aby mi řekli „Dobrý den“? 

Důležitou součástí kampaně je také nezávislá expertní skupina, která se v panelové diskuzi zamyslela nad tím, kde a jakým konkrétním způsobem je možné zajistit finanční rezervy a naplnit tak požadavky výzvy Děkujeme, odcházíme. Závěry tohoto kulatého stolu a konkrétní doporučení jsou součástí tiskových materiálů.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).