Hlavní navigace

Vysvědčení - statistky a doporučení

[Tisková zpráva] Praha 19. 6. 2009 - Představa, že se v době kolem vysvědčení ještě masivněji rozezvoní ústředna Linky bezpečí, je mylná. Každoročně sice zaznamenáváme zvýšený počet telefonátů v polovině a na konci školního roku, avšak jedná se o desítky, nikoliv stovky dětí.

Doba čtení: 2 minuty

Problematika vysvědčení je každoročně vděčným mediálním tématem. Dětí, které se kvůli špatné známce na vysvědčení bojí jít domů, doufejme, nebude letos mnoho.

Loni v lednu volalo na Linku bezpečí kvůli vysvědčení 27 dětí, v červnu pak 67 dětí.Ve srovnání s rokem 2007 lednových hovorů ubylo o deset, červnových jen o dva. Letos v lednu volalo kvůli vysvědčení 44 dětí, v únoru pak ještě 4.

Téma vysvědčení spadá do kategorie škola, která má podíl průměrně 7 procent na všech řešených hovorech na Lince bezpečí za rok. V lednu a v červnu však tento podíl mírně stoupá na 10% (leden) a 11% (červen). Nejnižší podíl tématu škola je během prázdninových měsíců, kdy dosahuje pouze 2 procent (viz graf). Během léta pak roste podíl hovorů s tématikou rodinných vztahů.

Dítě dostává známky celý rok

Nepříjemnému překvapení ze známek dětí na vysvědčení se mohou rodiče snadno vyhnout. Stačí sledovat vývoj prospěchu dítěte celý rok, občas se podívat do žákovské knížky a navštívit rodičovské sdružení.

Ne každé dítě splní očekávání svých rodičů. V této souvislosti bych chtěla  všem rodičům doporučit: Mluvte se svými dětmi o studijních výsledcích průběžně po celý školních rok a v případě problémů je řešte pokud možno ihned. Nenechávejte to až jako překvapení. Podporujte děti, i když jejich výsledky nejsou zrovna růžové, dejte jim najevo, že je máte rádi pro ně samotné. Pro dítě je velmi důležité vědět, že vaše vzájemné vztahy nejsou založeny pouze na školních výsledcích, ale že se na vás mohou s důvěrou kdykoli obrátit a vy jim budete oporou,“ vzkazuje všem rodičům i těm, kdo mají blízko ke školou povinným, Lucie Pešková, ředitelka Sdružení Linka bezpečí.

 O Sdružení Linka bezpečí

Sdružení Linka bezpečí provozuje služby telefonické krizové intervence:

Linka bezpečí – 116 111 - primárně určena dětem a dospívajícím v těžkých životních situacích (nonstop bezplatný provoz z pevné i mobilní sítě).

Bc. Lucie Pešková
ředitelka 
tel.: 266 727 972
l.peskova@linkabezpeci.cz

mobil: 725 807 737

Ing. Renáta Vargová
vedoucí oddělení vnějších vztahů
tel.: 266 727 941
r.vargova@linkabezpeci.cz
mobil: 724 459 480