Hlavní navigace

Vysoký krevní tlak ANEB prevencí a pravidelným měřením proti hypertenzi

[Tisková zpráva] Společnost HARTMANN-RICO se podílí na druhém ročníku preventivních bezplatných měření hladiny cukru, cholesterolu a vysokého krevního tlaku v krvi s názvem Cukrovka, změřte si svá rizika!. Akci pořádá Diabetická asociace o.s. ve dnech 8. dubna až 28. května 2010 v pěti městech ČR.

Sdílet

Vysoký krevní tlak dnes patří mezi nejčastější onemocnění srdce a cévního oběhu. Tato masově rozšířená civilizační choroba postihuje okolo 25 procent dospělé populace a významně ovlivňuje nemocnost a úmrtnost zvláště u diabetiků. Podle odhadů je až 25 procent úmrtí nad 40 let věku přímo nebo nepřímo způsobeno vysokým krevním tlakem.

Příčinou primární hypertenze je kombinace genetické dispozice a vnějších vlivů. Mezi nejčastější vnější faktory jejího vzniku řadíme především nezdravý styl života, stres, energetickou nerovnováhu, tabakismus, zvýšenou konzumaci alkoholu či přílišné solení.

Jaká je prevence předcházení? „Omezení polotovarů, solení, zpracovaného jídla a stravy ve fast foodech. U diabetiků je důležitý především optimální pitný režim. Vhodným nápojem jsou proto minerální vody s vyváženým poměrem minerálních látek, čistá voda, voda s citrónem, neslazené čaje bylinné a ovocné, sodová voda, stolní vody bez příchutí, káva překapávaná nebo rozpustná s kofeinem (max. dva šálky denně), káva bez kofeinu.“ řekla specialistka na redukci váhy a zakladatelka společnosti Stop obezitě MUDr. Ivana Málková.

V případě vysokého krevního tlaku je velmi důležitý nejen zdravý životní styl, ale také pravidelné měření a sledování tlaku, a to i v domácím prostředí. Je prokázáno, že měření ve známém prostředí je dokonce přesnější, než měření u lékaře. Často se totiž pacient v čekárně necítí dobře a je nervózní, čímž se mu tlak samozřejmě zvýší.

Pro správné domácí měření tlaku je zásadní výběr vhodného tlakoměru. Společnost HARTMANN-RICO nabízí svým klientům produktovou řadu digitálních měřičů krevního tlaku pod názvem Tensoval, a to hned v několika provedeních. Tensoval duo control představuje unikátní tlakoměr s převratnou technologií Duo Sensor, která v sobě kombinuje dvě metody měření – oscilometrickou a poslechovou, které zajišťují nejen přesnost měření, ale také jednoduchost obsluhy. Tlakoměr Tensoval duo control tak spolehlivě naměří tlak i lidem se slabými ozvami pulsu nebo poruchami srdečního rytmu, přesnost měření je přitom stejná jako rtuťovým tlakoměrem u lékaře.

Pravidla pro měření krevního tlaku:

 • Měřit tlak ve stejnou denní dobu
 • Nekouřit a nepít kávu jednu hodinu před měřením
 • Začít s měřením až po dvou, třech minutách klidu
 • Neměřit při silném nucení na močení
 • Před prvním měřením si pozorné přečíst návod na použití tlakoměru
 • V případě zápěstního tlakoměru je nutné během měření držet zápěstí ve výšce srdce
 • Při měření nemá člověk mluvit
 • Při měření se nemá člověk hýbat
 • Mezi jednotlivými měřeními je potřeba dodržovat alespoň pětiminutovou přestávku
 • Naměřené hodnoty si zapsat do průkazu o krevním tlaku
 • Měřit se pravidelně
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).