Hlavní navigace

Většina Čechů zůstává v létě na domácí půdě

[Tisková zpráva] Ekonomická krize se promítá zejména do rodinných rozpočtů, a tedy přichází na řadu úsporná opatření. Ty se bezpochyby týkají i dovolených. Jak potvrzuje exkluzivní letní průzkum spol. SANEP, většina respondentů je z důvodu ekonomické krize nucena vybírat místo dovolené především s ohledem na výši celkových nákladů.

Sdílet

Není proto žádným překvapením, že většina Čechů se nechystá do zahraničí a plánuje strávit letní dovolenou v domácích luzích a hájích. Na své výlety za hranice všedních dní je pak pro většinu Čechů nejvíce preferovaným dopravním prostředkem automobil.

Exkluzivní internetový průzkum společnosti SANEP byl ve dnech 29. června – 6. července 2010 proveden na reprezentativním vzorku 7,103 dotázaných ve věkové kategorii 18–69 let. Celkově se průzkumu společnosti SANEP zúčastnilo v rámci panelu 175 tisíc registrovaných uživatelů 17,209 dotázaných. Reprezentativní vzorek byl vybrán metodou kvótního výběru. Statistická chyba u uvedené skupiny obyvatel se pohybuje kolem ± 1,5 procentního bodu.

Není pochyb, že se lidé v době trvání ekonomické krize bojí utrácet. To potvrzuje i fakt, že většina respondentů (52,7%) vidí ekonomickou krizi jako faktor, který přímo ovlivňuje jejich rozhodnutí o nákladech a místě dovolené.

Je zřejmé, že Češi rádi tráví svou letní dovolenou u moře. Nicméně zahraniční dovolená je pro řadu českých domácností v tuto chvíli nad rámec jejich finančních možností. Podle názoru nadpoloviční většiny dotázaných (58,8%) jsou právě finance, respektive jejich nedostatek, důvodem k plánování dovolené v rámci možností, které nabízí ČR.

Výběr dovolené závisí na řadě okolností a faktorů. Rozhodující pro výběr dovolené jsou pro většinu respondentů (39,8%) celkové náklady spojené s dovolenou. Podle 29,1% dotázaných je nejdůležitějším faktorem místo pobytu. Pomyslné třetí místo na žebříčku důležitosti připadá podle 21,5% respondentů na samotnou cenu zájezdu, či letního pobytu. Doprava je pak zásadním kritériem pro 2,2% respondentů.

Svůj podíl na prožitku, ale i nákladech spojených s dovolenou, mají bezpochyby i dopravní prostředky. Nejvíce respondentů (47,3%) se na případnou letošní dovolenou chystá dopravit automobilem, což je v tuto chvíli pro řadu domácností i nejdostupnější a nejekonomičtější varianta dopravy. Leteckou dopravu se chystá využít 18,7% dotázaných. Autobus volí jako dopravní prostředek na letní dovolenou 8,7% respondentů. Vlaky, kterým Češi na rozdíl od okolních států příliš neholdují, využije pouze 6% respondentů. Nejméně respondentů (0,4%) se pak na dovolenou chystá využít autostop či motorku.

Čtěte také: Dovolená: Ať to voní, nebo smrdí

Neprogramujte se na dovolenou jak počítač, nešpekulujte, co vás čeká. Jeďte všude s duší malého dítěte, říká psycholog. 

Tuzemsko jako místo trávení letošní dovolené je volbou pro 34,6% dotázaných. Zahraniční destinace pak hodlá navštívit 20,1% respondentů. Poměrně vysoký počet dotázaných (29,4%) letos dovolenou vůbec neplánuje.

Dá se říci, že krize donutila Čechy více přemýšlet o místě a způsobu trávení dovolené. Plánování a výběr dovolené je celoročním procesem pro 47,7% respondentů. To dokazuje i fakt, že zájezdy na poslední chvíli, tzv. Last Minute, které nabízí většina cestovních kanceláří, si hodlá vybrat 11,9%. Díky krizi letos dovolenou neplánuje vysoký počet respondentů (35,2%).

Více na http://www.sa­nep.cz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).