Hlavní navigace

Vážné úrazy na Šumavě

Út 24.02. 2009 15:53

Sdílet

Dne 23.02.2009 v 17­.50 přijal pracovník HS okrsek Zadov výzvu o pomoc v nouzi. Na základě této tísňové výzvy byla zahájena záchrana osob z terénu. S hledanými osobami byl udržován telefonický kontakt. Hledaní udávali, že nejsou zraněni. Vypravili se na výlet po trase Srní – Prášily. Mylně sešli ze značené turistické trasy a v domnění, že se vrací do Srní, pokračovali volným terénem, avšak špatným směrem. Od Srní se vzdalovali po Bavorské cestě. Z ní odbočili na Vaňkovu cestu, kde už ztratili orientaci a vysíleni požádali o pomoc. Pracovník HS osoby telefonicky navedl dle udaného popisu jejich trasy na Vchynicko – Tetovský kanál, kde se potkali se záchranářem HS. Byli bez zranění, vyčerpaní a prochladlí. Následoval transport osob do Kašperských Hor, kde byli ubytováni.

15.02.2009Ve 14.53 byla přijata zpráva od svědkyně události o kolapsu muže na turistické trase Horská Kvilda – Zhůří, asi 1 km od Horské Kvildy. Muž byl v bezvědomí a lapavě dýchal. Záchranář HS vyzval svědkyni k okamžitému zahájení KPR. Hned poté uvědomil o události dispečink RZP Prachatice a požádal o výjezd RLP. Na základě výzvy vyjeli dva záchranáři na místo, kam dorazili v 15.05 a převzali resuscitaci od přítomných osob. K resuscitaci použili AED defibrilátor a ambuvak. Na místo dále dorazil další záchranář HS konající službu na záchranné stanici Kvilda. Jeden ze záchranářů HS dojel na Horskou Kvildu pro posádku RLP a přivezl je na sněžném skútru na místo události v 15.20. Společně pokračovali v KPR až do 16.44, kdy lékař konstatoval smrt postiženého. Událost byla lékařem RZP předána jako úmrtí v terénu k šetření Policii ČR. Tělo bylo následně v 17.10 předáno pohřební službě Vimperk.  

Dne 22.02.2009 kolem 09.00 hod při přejíždění ze sjezdové tratě č. 4 na  trať č.3, vyjela 18ti letá lyžařka mimo vyznačenou trať a narazila do stromu. Nárazem utrpěla zlomeninu stehenní kosti a komplikované poranění hrudníku. Při úrazu měla lyžařka lyžařskou ochrannou přilbu. Vzhledem k velice špatným povětrnostním podmínkám nemohla být zraněná lyžařka tranportována leteckou záchrannou službou do nemocnice. Pacientka byla předána zdravotnické záchranné službě a převezena do nemocničního zařízení k dalšímu ošetření.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).