Hlavní navigace

Varování: Padělky léčiv na erektilní dysfunkci

[Tisková zpráva] Celní správa zadržela 24. 3. padělky léčiv na erektilní dysfunkci. Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) opakovaně varuje před nákupem takovýchto přípravků přes Internet.

Doba čtení: 2 minuty

Celní správa ČR zadržela zásilky padělků léčiv. V několika zásilkách bylo zadrženo 1200 tablet s obsahem tadalafilu a 4000 tablet s obsahem sildenafilu. Zásilka byla z Indie a jednalo se o přípravky s názvem Suhagra, Sildigra, Tadacip 20 a Vega 100.  Používání takto zakoupených přípravků, u kterých není znám jejich původ, složení a není zajištěno správné zacházení, může být pro zdraví člověka velmi nebezpečné.

Přípravky s obsahem tadalafilu a sildenafilu jsou v České republice vázány na lékařský předpis, protože jejich užívání bez lékařského dohledu může být lidskému zdraví nebezpečné.

Čtěte téma: Opravdu chcete umřít při sexu?

Stačí si koupit prakticky libovolný doplněk stravy, tvářící se, že podpoří erekci. A to nejlépe pilulky s nálepkou země původu Čína či Indie…

Při užívání přípravků na posílení mužské erekce (přípravky s obsahem sildenafilu, tadalafilu) je nutné vždy posoudit zdravotní stav pacienta, zvláště kardiovaskulární funkce, neboť sexuální aktivita s sebou nese jisté riziko srdečních příhod. Při používání přípravku bez dohledu lékaře, existuje nebezpečí:

  • závažných kardiovaskulárních příhod včetně infarktu myokardu, nestabilní anginy pectoris, náhlé srdeční smrti, komorové arytmie, krvácení do mozku (cévní mozkové příhody), přechodných ischemických atak, vysokého a nízkého krevního tlaku, bolest na hrudi, palpitace (bušení srdce), tachykardie (zrychlená srdeční činnost), poruchy zraku, 
  • poruchy zraku a případy náhlého zhoršení nebo ztráty sluchu.

SÚKL tento týden zahájil informační kampaň „Nebezpečné léky“, která má upozornit širokou veřejnost na nebezpečí padělků léčiv a nelegálních přípravků. Široké veřejnosti jsou určeny nové webové stránky www.nebezpecne­leky.cz.

K tématu: Nelegální erekce – pozor na léky přes internet

Internetový prodej léčiv v ČR je legální pouze prostřednictvím tzv. „kamenných" lékáren. Kde najdete jejich seznam?

„Jak jsem již zmiňoval při pondělním zahájení informační kampaně „Nebezpečné léky“, padělky léčiv a nelegální přípravky jsou problémem, který stále narůstá. Díky anonymitě Internetu si kupující neuvědomují zdravotní rizika takto získaných léků. Jak jsou padělané léky vyráběny a skladovány lze shlédnout na videu ze švédské kampaně, které je dostupné na webových stránkách www.nebezpecne­leky.cz,“ uvedl Martin Beneš, ředitel SÚKL.

Na nových webových stránkách návštěvníci najdou pohromadě všechny potřebné informace k problematice padělků léčiv a nelegálních přípravků. Jsou zde spoty, informační plakáty, manuál správného nakupování léků na Internetu, nejčastější otázky a odpovědi, poslední zachycené padělky či nelegální přípravky a také ukázky kampaní z jiných evropských států.

Zdroj: SÚKL