Hlavní navigace

Vakcína proti čtyřem meningokokovým séroskupinám

[Tisková zpráva] Vakcína, která jako jediná ochrání před čtyřmi meningokokovými séroskupinami, dorazila do České republiky.

Sdílet

Meningokok, zákeřná bakterie, která dokáže zcela zdravého člověka usmrtit do 24 hodin. Celkem se vyskytuje 5 meninogkokových séroskupin, které tuto nemoc způsobují. Do České republiky dorazila po dlouhém očekávání ze stran odborníků, lékařů i široké veřejnosti první vakcína, která ochrání proti 4 séroskupinám invazního meningokokového onemocnění. Vakcínu s názvem Menveo vyrábí společnost Novartis.

Menveo je první a v současné době jedinou čtyřvalentní vakcínou proti invaznímu meningokokovému onemocnění, dostupnou v České republice. Menveo ochrání proti čtyřem séroskupinámme­ningokoků A, C, W135, Y. Přípravek Menveo je určen k aktivní imunizaci dospívajících od 11 let a dospělých. Vakcinace je určena všem rizikovým skupinám, jako jsou například cestovatelé nebo lidé pohybující se často ve velkých kolektivech a uzavřených prostorách.

Přestože invazní meningokokové onemocnění je poměrně vzácné (napadá zhruba sto lidí ročně), odborníci striktně doporučují nezanedbávat prevenci v podobě očkování.

„Hlavním důvodem pro vakcinaci je rychlost, se kterou je onemocnění schopno zaútočit i na zcela zdravého jedince, a závažnost následků zapříčiněných pozdní léčbou. V důsledku toho umírá na invazní meningokokové onemocnění do 24 hodin každý desátý pacient,“ zdůraznil prof. MUDr. Roman Prymula, CSc., PhD., předseda České vakcinologické společnosti.

Katalog nemocí: Meningokoková meningitida

Kromě séroskupiny B, proti které zatím účinné očkování neexistuje, dokáže Menveo zabránit propuknutí nemoci v důsledku nákazy způsobené všemi ostatními meningokokovými séroskupinami. Pro mladé lidi, u kterých je velmi vysoké riziko nákazy v rámci kolektivu, by se mělo jednat o nezbytnost. Menveo zároveň dokáže zbavit naočkovaného jedince nosičství meningokoka, což zabrání šíření meningokoků v populaci.

Asi 10 % populace jsou nosiči meningokoků. Bakterie Neisseria meningitidis se přenáší kapénkovou infekcí a do těla se dostane nosní sliznicí. Kolikrát denně jste vy či vaše děti v prostoru s dalšími 10 lidmi? K přenosu nákazy stačí, abyste měli oslabený imunitní systém např. virózou, vyčerpáním či stresem.

Důležitost vakcinace proti ostatním séroskupinám si uvědomují i národní organizace, které čtyřvalentní vakcínu doporučují jako booster pro ty, kteří již v minulosti očkováni proti invazivnímu meningokokovi byli, či jako primovakcinaci pro ty, kteří se proti IMO očkují poprvé. Nejenom cestovatelé mohou být vystaveni nákaze ostatními séroskupinami, vezmeme-li v potaz vysoké procento cizinců, žijících v české republice. Setkáváme se s nimi pořád, v dopravních prostředcích, ve školách nebo v obchodech.

„Konjugovaná tetravakcína je oproti původní monovakcíně C významným přínosem v ochraně mladistvých, protože chrání také proti séroskupině Y, která je sice v České republice vzácná, avšak způsobuje vysokou smrtnost (celkově více než 20 %, u 15–19letých chlapců až 50 %) a zároveň chrání proti séroskupinám A a W-135, které se v řadě zemí vyskytují epidemicky, a pro mladé cestovatele je ochrana proti nim velmi žádoucí a mezinárodně doporučována,“ dodává MUDr. Pavla Křížová, vedoucí Národní referenční laboratoře pro meningokokové nákazy ze Státního zdravotního ústavu Praha.

Národní imunizační komise spolu s odbornými společnostmi ČLS JEP a Národní referenční laboratoří pro meningokokové nákazy Státního zdravotního ústavu doporučují očkování konjugovanou tetravakcínou vakcínou u 11–13letých dětí.  U konjugované monovakcíny C vakcíny je vhodné provést základní očkování v dětském věku u 3–6letých dětí a přeočkování tetravakcínou A, C, W-135, Y v preadolescentním věku.

Invazní meningokokové onemocnění je považováno za jednu z nejzákeřnějších chorob. Nejvíce rizikovou skupinu tvoří děti předškolního věku a mladiství ve věku 11–19 let. Onemocnění postihuje zcela zdravé a prospívající osoby. Vyznačuje se především velmi rychlým průběhem nemoci, která navíc není v počáteční fázi dobře odlišitelná od nachlazení nebo chřipky, přitom právě včasná diagnóza je klíčová. Při meningokokových onemocněních jde především o čas! K prvním příznakům onemocnění patří vysoká tělesná teplota s velmi rychlým nástupem, bolesti hlavy a v některých případech zvracení. Stav pacienta se může během několika málo minut proměnit v nevysvětlitelnou formu únavy, malátnosti a celkového fyzického vyčerpání. Pokud se s léčbou nezačne okamžitě, hrozí pacientovi trvalé následky a v nejhorším případě i smrt.

Kompletní informace o onemocnění, léčbě a prevenci najdete na www.meningitis­.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).