Hlavní navigace

V Olomouci tlouklo živé srdce

[Tisková zpráva] Studenti olomouckých škol coby buňky srdečního svalu byli oblečeni do barevných kostýmů, aby vizuálně oddělili funkčnost jednotlivých částí srdce. Bylo možné vidět nejen zdravě tepající srdce, ale také to, co se děje při fibrilaci síní a fibrilaci komor (druhy arytmií).

Sdílet

Ve čtvrtek 25. června zažila Olomouc největší hodinu biologie. Na výuce se sešlo celkem 1 523 „žáků a žaček“, aby se v rámci vzdělávacího projektu SRDCE SRDCÍ naučili, jak naše srdce funguje, jaké jsou poruchy srdečního rytmu a jak se dá srdci pomoci. Hodina biologie byla netradiční nejen počtem žáků, ale především unikátními ukázkami modelu fungujícího srdce, jehož jednotlivé části tvořilo téměř 500 studentů olomouckých škol. Originální projekt organizovala Univerzita Palackého v Olomouci za podpory města Olomouc, Olomouckého kraje a hlavních partnerů společností sanofi-aventis a Zentiva.

srdce srdci

A jak taková největší hodina biologie vypadá? Během 52 vyučovacích minut se posluchači dozvěděli, jak funguje nejen zdravé srdce, ale také to, co naše srdce ohrožuje, jaké jsou poruchy srdečního rytmu (arytmie), proč jsou nebezpečné nebo které z nich jsou nejčastější či nejzávažnější. Vše bylo zároveň předváděno na živém obraze srdce. Studenti olomouckých škol coby buňky srdečního svalu byli oblečeni do barevných kostýmů, aby vizuálně oddělili funkčnost jednotlivých částí srdce. Bylo možné vidět nejen zdravě tepající srdce, ale také to, co se děje při fibrilaci síní a fibrilaci komor (druhy arytmií). Celé vystoupení dotvářela hudba olomouckého finalisty soutěže Superstar Davida Spilky.

Ani největší hodina biologie na světe se nevyhnula zkoušení. Naštěstí odpovědi na všechny otázky dopadly na výbornou a tak hodina skončila s velkým úspěchem. Zkoušelo se z probíraných informací, tedy např. kolik dutin má srdce, kde se v srdci tvoří elektrické vzruchy, a kudy vedou, nebo které buňky transportují kyslík. Vyučujícími a zkoušejícími byly autorka projektu RNDr. Ivana Fellnerová z Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého Olomouc a doc. MUDr. Eliška Sovová, předsedkyně Nadačního fondu Pro srdce Hané.

Po skončení netradičního vyučování autorka projektu Ivana Fellnerová podotkla: „Jsem ráda, že se nám podařilo předat nové informace a vědomosti atraktivními metodami. Děti si samy vyzkoušely roli jednotlivých typů buněk v srdci a společně modelovaly srdeční činnost v různých situacích. Potěšilo nás také vytvoření českého a světového rekordu zapsaného do Guinnessovy knihy rekordů v kategorii Největší hodina biologie na světě. Celá akce by nemohla vzniknout bez podpory města Olomouc, Olomouckého kraje a našich partnerů, společností sanofi-aventis a Zentiva.“

Hodinou biologie celý program zdaleka nekončil. Následovala již tradiční akce Nadačního fondu Pro srdce Hané s názvem Zdravé srdce Hané – Šňůra života, jehož součástí byl nácvik laické první pomoci a ukázka automatického defibrilátoru. Olomoučtí hasiči názorně předvedli vyproštění osob z havarovaného automobilu. Nechybělo ani taneční a hudební vystoupení. Celý program uzavírala světelná show, kdy se živý model SRDCE SRDCÍ předvedl v nočních podmínkách.

Kontakt     

RNDr. Ivana Fellnerová, Ph.D., autorka projektu „Srdce srdcí“: www.srdcesrdci­.upol.cz, tel.: 732 154 801, email: fellneri@hotmail.com

Ing. Eva Chaloupková, Communication Director, sanofi-aventis, tel.: 602 451 561, e-mail: eva.chaloupkova@sanofi-aventis.com

Mgr. Pavel Vysloužil, tiskový mluvčí projektu Srdce srdcí, tel.: 777 071 170, email: vyslouzil@consultants.cz


Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).