Hlavní navigace

V Istanbulu začalo jednání Světového vodního fóra

Istanbul - Dnes začalo v Istanbulu oficiálně 5. zasedání Světového vodního fóra za účasti tureckého prezidenta Abdullaha Güla a několika desítek ministrů z celého světa. „Sál pro 3 500 lidí doslova praská ve švech,“ říká ředitelka odboru ochrany vod Ministerstva životního prostředí ČR Veronika Jáglová.

Doba čtení: 1 minuta

Všichni řečníci při zahajovacím ceremoniálu zdůraznili, že voda je základní potřebou pro život, a že přístup k nezávadné vodě musí být zajištěn nejen pro současnou rychle rostoucí populaci, ale i pro další generace. Turecko je země s dlouholetou historií hospodaření s vodou. Už svojí geografickou polohou propojuje Evropu a Asii i v oblasti péče o vodní zdroje, což se odráží i v mottu konference „Bridging divides for Water“ („Překlenování neshod kvůli vodě“).

Jak dnešní řečníci zdůraznili, zejména v době finanční a ekonomické krize, kterým čelíme zároveň s globálními změnami klimatu, je nezbytné, aby voda byla tématem pro jednání a akci na nejvyšší politické úrovni a maximální pozornost jí byla věnována na všech úrovních rozhodování. Zásadní je také mezinárodní spolupráce.

Vzhledem k tomu, že nutná adaptační opatření na dopady klimatických změn, se velmi silně dotýkají právě hospodaření s vodou, bude tato problematika tématem diskusí nejen v Istanbulu, ale i na dubnovém neformálním zasedání Rady EU pro životní prostředí v Praze.

„Z enormního zájmu o Světové vodní fórum je zřejmé, že voda a problematika s ní spojená se stává celosvětovým prioritním tématem, protože její množství a dostupnost bude záviset na přístupu společnosti k tomuto v mnoha zemích již dnes pohříchu vzácnému přírodnímu bohatství,“ dodává Veronika Jáglová.

Vedoucí delegace českého předsednictví, I. náměstek ministra životního prostředí Jan Dusík, se k delegaci v Istanbulu připojí v závěru týdne.