Hlavní navigace

V Istanbulu začalo jednání Světového vodního fóra

Istanbul - Dnes začalo v Istanbulu oficiálně 5. zasedání Světového vodního fóra za účasti tureckého prezidenta Abdullaha Güla a několika desítek ministrů z celého světa. „Sál pro 3 500 lidí doslova praská ve švech,“ říká ředitelka odboru ochrany vod Ministerstva životního prostředí ČR Veronika Jáglová.

Sdílet

Všichni řečníci při zahajovacím ceremoniálu zdůraznili, že voda je základní potřebou pro život, a že přístup k nezávadné vodě musí být zajištěn nejen pro současnou rychle rostoucí populaci, ale i pro další generace. Turecko je země s dlouholetou historií hospodaření s vodou. Už svojí geografickou polohou propojuje Evropu a Asii i v oblasti péče o vodní zdroje, což se odráží i v mottu konference „Bridging divides for Water“ („Překlenování neshod kvůli vodě“).

Jak dnešní řečníci zdůraznili, zejména v době finanční a ekonomické krize, kterým čelíme zároveň s globálními změnami klimatu, je nezbytné, aby voda byla tématem pro jednání a akci na nejvyšší politické úrovni a maximální pozornost jí byla věnována na všech úrovních rozhodování. Zásadní je také mezinárodní spolupráce.

Vzhledem k tomu, že nutná adaptační opatření na dopady klimatických změn, se velmi silně dotýkají právě hospodaření s vodou, bude tato problematika tématem diskusí nejen v Istanbulu, ale i na dubnovém neformálním zasedání Rady EU pro životní prostředí v Praze.

„Z enormního zájmu o Světové vodní fórum je zřejmé, že voda a problematika s ní spojená se stává celosvětovým prioritním tématem, protože její množství a dostupnost bude záviset na přístupu společnosti k tomuto v mnoha zemích již dnes pohříchu vzácnému přírodnímu bohatství,“ dodává Veronika Jáglová.

Vedoucí delegace českého předsednictví, I. náměstek ministra životního prostředí Jan Dusík, se k delegaci v Istanbulu připojí v závěru týdne.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).