Hlavní navigace

V Česku ubývají vědecké kapacity, pomoci má miliarda z Bruselu

[Tisková zpráva] MŠMT vyhlásilo průběžnou výzvu na podporu lidských zdrojů ve výzkumu a vývoji v rámci Operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost.

Sdílet

Zapojení vědeckých kapacit do mezinárodního výzkumu, vytváření špičkových vědeckých týmů a průběžné vzdělávání výzkumných pracovníků, to vše jsou nezbytné aktivity k vytvoření kvalitní výzkumné infrastruktury. Vysoké školy a výzkumné instituce na ně nyní budou moci získat dotace z Evropské unie. MŠMT vyhlásilo 7. června 2010 průběžnou výzvu na podporu lidských zdrojů ve výzkumu a vývoji. Z Operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost (OP VK) je na ní určena jedna a půl miliardy korun.

OP VK je jedním z dotačních programů Evropské unie, který podporuje vzdělávání v České republice. Nyní z něj mají možnost čerpat podporu vysoké školy a výzkumné instituce na podporu lidských zdrojů ve výzkumu a vývoji mimo hlavní město Prahu.

„Z evropských prostředků je u nás již financována výstavba špičkových vědeckých center. Potřebujeme ale také kvalifikované lidi, kteří moderní techniku dokážou ovládat,“ vysvětluje ministryně školství Miroslava Kopicová. „Musíme si přiznat, že kvalitní vědečtí pracovníci ve výzkumu začínají v Česku ubývat, mladí lidé raději odcházejí do zahraničí, kde jsou lépe finančně ohodnoceni. Dotace z Evropské unie by měly pomoci tuto situaci řešit,“ dodává Kopicová.

V rámci nové výzvy je možné žádat finanční podporu například na vytváření kvalitních týmů výzkumu a vývoje a jejich dalšího rozvoje a přípravu zapojení vědeckých pracovníků i týmů do mezinárodních výzkumných sítí a projektů. Doplňkovými aktivitami k těmto projektům pak může být vzdělávání v oblasti řízení výzkumu a vývoje, hodnocení výsledků výzkumu a vývoje, ochrany duševního vlastnictví či legislativy. První projekty by mohly být schváleny v březnu příštího roku.

OP VK výzvou navazuje úspěšnou spolupráci a synergii s projekty a výzvami Operačního programu Výzkum a Vývoj pro inovace (OP VaVpI). V rámci výzev 1.1 a 2.2 z OP VaVpI bylo předloženo celkem 74 projektů, náročným mezinárodním hodnocením jich však prošlo pouze 38. Úspěšné projekty si rozdělí 28 miliard Kč určených na výstavbu regionálních výzkumných center a evropských center excelence Projekty jsou nyní v poslední fázi dolaďování parametrů. Definitivně by první z nich měly být schváleny na podzim 2010.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).