Hlavní navigace

V Českém Těšíně bude o víkendu slavit 800 Kristýn

Podle českého kalendáře má sice v pátek jmeniny Růžena, ale v Polsku se na oslavu svého svátku chystají Kristýny. Už podvanácté jej budou slavit společně, ale letos vůbec poprvé v zahraničí. Česko-polský Těšín jako místo konání nebyl vybrán náhodně: symbolicky odkazuje k hranici, která už nerozděluje, ale spojuje.

Sdílet

Mezi nositelkami jména Kristýna je řada slavných osobností a do Těšína se na dvoudenní setkání sjede 800 žen z Polska, Švédska, Belgie i Česka.

S myšlenkou na společné setkávání Kristýn, které reprezentují svět vědy, kultury, politiky, obchodu a vůbec celého sociálního a pracovního spektra, přišla při práci na knize o slavných Kristýnách paní Krystyna Bohenek. „Rozhovory se významnými nositelkami tohoto jména ji natolik inspirovaly, že iniciovala první sjezd. Dnes je tato dáma místopředsedkyní polského senátu a v Těšíně bude setkání Kristýn předsedat,“ vysvětluje historii této akce její hlavní organizátorka Krystyna Papiernik.

V Polsku jde o událost prestižního charakteru, proto její část na českém území podpoří jak město Český Těšín, tak agentura CzechTourism. „Poté, co účastnice zhlédnou divadelní představení polské hvězdy Krystyny Janda, čeká je v kulturním domě v Třinci večerní program, který zahrnuje pozvánku agentury CzechTourism do České republiky a představení nového gastronomického projektu Czech Special. Všechny Kristýny samozřejmě dostanou informační materiály o České republice,“ říká ředitelka zahraničního zastoupení v Polsku Ivana Bílková.

Sjezd má charakter společenský i poznávací, proto organizátoři plánují návštěvu zajímavých míst a památek v těšínském Slezsku. Očekává se, že tato akce bude mít pozitivní dopad na propagaci regionu nejen díky účasti osmi stovek žen, ale také díky mediálnímu ohlasu v Polsku a Česku.

Další informace v programu.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).