Hlavní navigace

Užíváte přípravky s ketoprofenem? Tak pozor na slunění

[Tisková zpráva] SÚKL upozorňuje na riziko kožních reakcí po lokálním podání ketoprofenu

Sdílet

Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) vzhledem k začínající letní sezoně upozorňuje na riziko kožních fototoxických reakcí při místním používání léčivých přípravků s obsahem ketoprofenu.

SÚKL každoročně zaznamenává celou řadu případů a hlášení o kožních fototoxických reakcích po aplikaci přípravku  s obsahem ketoprofenu na kůži a následném vystavení slunečním paprskům. 

Při vystavení místa aplikace UV záření (přímé sluneční záření nebo záření solária) může dojít k zarudnutí, svědění, tvorbě pupínků nebo puchýřů. V řadě případů se nepříjemné reakce po těle šíří a mohou tak zasáhnout i velkou část povrchu těla. Kožní reakce jsou často jen velmi obtížně léčitelné a může kvůli nim dojít až k hospitalizaci.

Nepříjemným a někdy i velice závažným nežádoucím účinkům lze předejít správným používáním lokálních léčivých přípravků. Pacienti by si měli vždy před použitím přípravku pečlivě přečíst příbalovou informaci.  

Možné fototoxicitě lze zabránit umytím rukou po aplikaci a ochranou místa aplikace před slunečním ozářením či soláriem po celou dobu léčby a další 2 týdny po jejím skončení. 

Léčivé přípravky s obsahem ketoprofenu k zevnímu užití se používají k léčbě bolestivých poúrazových stavů nebo zánětů pohybového aparátu. Přípravky jsou určeny pouze na neporušenou kůži. V ČR jsou v současné době registrovány a obchodovány tyto přípravky k zevnímu užití obsahující ketoprofen: FASTUM gel, KETONAL krém, PROFENID gel, PRONTOFLEX kožní sprej a PRONTOKET spray. Všechny uvedené  přípravky jsou dostupné v lékárnách bez lékařského předpisu. Fototoxicita je obecným problémem všech nesteroidních antirevmatik k lokálnímu používání, avšak pro jiné látky než ketoprofen nejsou z klinické praxe případy fototoxických reakcí dokumentované. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).