Hlavní navigace

Tyčinky Emarko byly staženy z trhu

Ve spolupráci se Státní zemědělskou a potravinářskou inspekcí byly staženy z trhu z Polska dovážené slané tyčinky značky Emarko 100 g (datum spotř. 17.5. a 18.5. 2009). Jejich distribuci na tuzemském trhu zajišťuje společnost Vitana.

Sdílet

Důvodem stažení bylo překročení limitu obsahu melaminu v potravinářském výrobku, který Komise Evropského společenství (2008/798/ES) stanovila ve výši 2,5 mg v jednom kilogramu produktu. Vybrané vzorky tyčinek Emarko ze zmíněných výrobních šarží obsahovaly od 5,12 do 5,72 mg melaminu v jednom kilogramu.

O případné zdravotní závadnosti zjištěného množství melaminu vypovídá fakt, že Evropskou komisí (EFSA) povoleného denního limitu 0,5 mg/kg by 70 kilogramů vážící člověk dosáhl při denní konzumaci 6,3 kilogramů těchto tyčinek.

Spotřebitelům, kteří slané tyčinky Emarko 100 g s výše uvedenými daty spotřeby dosud nespotřebovali, se doporučuje, aby tyto výrobky vrátili v místě jejich nákupu.

„Ačkoliv slané tyčinky Emarko Vitana nevyrábí, ale pouze distribuuje
na český trh, je pro nás velmi nepříjemné jakékoliv spojení s výskytem melaminu. Ten se samozřejmě nepoužívá při výrobě žádného výrobku značky Vitana. Věříme, že spotřebitelé naši roli v této kauze pochopí a ocení náš aktivní přístup při co nejrychlejším stažení problémových šarží ještě předtím, než jsme dostali oficiální výsledky testovaných vzorků. Kvalita a bezpečnost vyráběných potravin je pro Vitanu zásadní dlouhodobou prioritou při jejím podnikání,“ řekl Milan Linka, tiskový mluvčí společnosti Vitana, a.s..

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).