Hlavní navigace

Tepající srdce v Olomouci

[Tisková zpráva] Praha, 15. června 2009 – Víte jak funguje lidské srdce? Přijďte se podívat ve čtvrtek 25. června 2009 v 16.00 hodin na Horní náměstí v Olomouci, kde se uskuteční největší hodina biologie na světě. Projekt nazvaný SRDCE SRDCÍ, organizuje Univerzita Palackého v Olomouci. Partnery tohoto vzdělávacího projektu jsou společnosti sanofi-aventis a Zentiva. Jedná se o naprosto jedinečnou akci, která originálním způsobem propojí prvky vzdělání, zábavy a týmové spolupráce. Více než 500 žáků olomouckých základních a středních škol spolu se studenty Univerzity Palackého vytvoří živý model fungujícího srdce a pokusí se o zaregistrování do Guinessovy knihy rekordů.

Sdílet

Myšlenka sestavit model lidského srdce z dětí a mladých lidí vznikla více než před rokem v hlavě hlavní organizátorky projektu SRDCE SRDCÍ RNDr. Ivany Fellnerové, Ph.D. z Přírodovědecké fakulty UP Olomouc, která vysvětluje: „Vědomosti a nové informace se dají předávat i metodami mnohem atraktivnějšími, než jsou tradiční slovní prezentace a tištěný text. Pokud děti stylizujeme do jednotlivých typů srdečních buněk a ony simulují činnost komor, síní, chlopní a dalších částí srdce, má celá akce přirozeně vzdělávací charakter.“ 

Aktéři pomocí barevných kostýmů, různých pomůcek a důmyslnou pohybovou choreografií vysvětlí princip fungování srdeční akce, ale také srdeční zástavy.Působivé představení, podmalované hudbou olomouckého finalisty Superstar Davida Spilky, proběhne odpoledne za denního světla a také večer jako světelná show.

„Jsme velmi rádi, že nám maximální podporu při organizaci poskytlo město Olomouc, dále Olomoucký kraj a společnosti sanofi-aventis a Zentiva, s jejichž pomocí lze realizovat akci v plné šíři. SRDCE SRDCÍ je prostě srdeční záležitostí a symbolizuje týmovou spolupráci. Jsem přesvědčena, že všem zůstane zážitek na celý život… a v paměti snad i něco z biologie kardiovaskulárního systému. Akci jsme registrovali jako pokus o světový a český rekord u londýnské agentury Guinness World Records a agentury Dobrý den v Pelhřimově,“ dodává doktorka Ivana Fellnerová, autorka projektu. Organizátoři by rádi v  započaté tradici pokračovali. V rámci projektu Kreativní biologie chtějí  v budoucnu představit řadu dalších biologicko-lékařských procesů, jejichž pochopení může u široké veřejnosti zlepšit postoje a osobní zodpovědnost k vlastnímu zdraví.

Akce je součástí projektu Kreativní biologie Univerzity Palackého a je spojena s již tradiční akcí Zdravé srdce Hané Nadačního fondu Pro srdce Hané. Hlavním cílem populárně vzdělávacího projektu je zvýšení povědomí o tom, jak má fungovat zdravé srdce a jak je důležitá prevence srdečně cévních (kardiovaskulár­ních) onemocnění.

Kontakt               

Ivana Fellnerová, autorka projektu „Srdce srdcí“: www.srdcesrdci­.upol.cz, tel.: 732 154 801, email: fellneri@hotmail.com

Eva Chaloupková, Communication Director, sanofi-aventis, tel.: 602 451 561, e-mail: eva.chaloupkova@sanofi-aventis.com

Mgr. Pavel Vyslouzil, tiskový mluvčí projektu Srdce srdcí, tel.: 777071170, email: vyslouzil@consultants.cz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).