Hlavní navigace

Téměř pětina dětí trpí nadváhou či obezitou

[Tisková zpráva] V Čechách je podle šetření Odborné společnosti praktických dětských lékařů 16 % dětí trpících nadváhou či obezitou. Nadměrná hmotnost přitom způsobuje dětem závažné zdravotní problémy, kterých se často nezbaví ani v dospělosti – naopak!

Sdílet

Poradenské centrum Výživa dětí

Nadměrná hmotnost výrazně zatěžuje pohybový aparát, přináší kožní problémy, u dívek může zrychlit pohlavní zrání, u chlapců jej naopak zpomaluje. Obézní děti jsou náchylnější k respiračním infekcím, mohou mít vyšší krevní tlak apod. Obézní lidé a zejména děti mívají často i problémy psychosociálního rázu. Mezi hlavní důvody vzniku nadváhy a obezity patří kromě dědičných faktorů zejména nedostatek pohybu a nevhodné stravovací návyky. Právě se stravováním si však řada rodičů bohužel neví rady. Pro ně a také (Nejen) pro děti, kterým hrozí riziko nadváhy či obezity, je tu Poradenské centrum Výživa dětí! Poradenské centrum Výživa dětí poskytuje bezplatné poradenství v oblasti správné výživy a zdravého životního stylu dětem od 3 do 18 let věku.

Nahlédněte do speciálu „Zelenina chutně“

„Existence Poradenského centra Výživa dětí je velkým přínosem jak pro rodiče dětí, tak i pro dětské lékaře,“ říká praktický dětský lékař MUDr. Pavel Neugebauer, předseda Občanského sdružení Výživa dětí, které činnost Poradenského centra zastřešuje, a dodává: „Rodiče se často obracejí s dotazy týkajícími se výživy či životního stylu na praktické dětské lékaře. Ti však řeší v rámci své praxe širokou škálu jiných problémů a na výživové poradenství jim často nezbývá dostatek času. Nutriční terapeutky Poradenského centra Výživa dětí jsou specializované v oboru dětské výživy a disponují všemi aktuálními informacemi a doporučeními v této oblasti. Poradenské centrum má navíc k dispozici srozumitelné informační materiály a dostatek prostoru k řešení individuálních výživových problémů."

Čtěte téma: Rodiče neblázněte, pribiňák dítě nezabije

Novodobý bubák v podobě sladkostí, tvarohových krémů či bílého cukru žene některé rodiče k druhému extrému – krmí děti ovocem a zeleninou a ordinují jim nesmyslné diety.

Poradenské centrum zahájilo svou činnost v roce 2005 a poskytuje poradenství v několik formách: prostřednictvím bezplatné informační linky a formou on-line poraden nutričních terapeutek, praktického dětského lékaře a odborníka na sportovní výživu. Rodiče, kteří mají zájem o komplexní poradenství mohou vyplnit tzv. Dotazníky stravovacích zvyklostí. Ty jsou k dispozici buď v ordinacích praktických dětských lékařů nebo na internetu. Dotazníky vyhodnocují školené nutriční terapeutky a jejich výsledkem je několikastránkové návodné doporučení zpracované pro každé dítě zvlášť. Za dobu své existence již nutriční terapeutky zodpověděly již více než 5 000 telefonických dotazů rodičů, ale i samotných dětí a dalších rodinných příslušníků, dále bylo vyhodnoceno 6 200 Dotazníků stravovacích zvyklostí a zodpovězeno 4 200 dotazů v on-line poradnách.

Čtěte téma: Jídlo pro děti v restauracích: není z čeho vybírat

Málokterý podnik je na nejmenší zákazníky připravený …

Podle nutriční terapeutky Jitky Ruskové, která v Poradenském centru pracuje od samého počátku, je nejčastěji řešenou problematikou právě dětská nadváha či počínající obezita, často spojená s dalšími zdravotními potížemi. „Děti, které jsou již obézní, popřípadě mají další zdravotní potíže spojené s vyšší hmotností, je třeba řádně vyšetřit lékařem a následnou edukaci vést pouze na základě osobního rozhovoru v poradně, která je k dispozici v areálu Kliniky dětského a dorostového lékařství Všeobecné fakultní nemocnice v Praze 2,“ říká Rusková. „Často se na nás ale obracejí i rodiče, jejichž děti odmítají některé skupiny potravin, např. maso, ovoce či zeleninu, trpí vysokou hladinou cholesterolu, potravinovou alergií nebo podváhou.“ 

Pokud tedy máte děti ve věku 3 až 18 let a potřebujete se s jejich výživou či životním stylem poradit, webové stránky www.vyzivadeti.cz jsou určené právě vám. Informace můžete získat i prostřednictvím bezplatné informační linky 800 230 000, a to každý všední den od 9 do 17 hodin, k dispozici je také on-line poradna nutričních terapeutek, praktického dětského lékaře či odborníka na sportovní výživu. Poradenské centrum Výživa dětí můžete nově najít i na facebooku.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).