Hlavní navigace

Světový den bez tabáku: WHO varuje slovně i obrazem

[Tisková zpráva] Tématem letošního Světového dne bez tabáku jsou zdravotnická varování před účinky tabáku. Varování se objevují na balíčcích cigaret a patří k nejmasivnější obraně proti globální tabákové epidemii. Světová zdravotnická organizace (WHO) podporuje slovní i obrazová varování. Právě ta jsou u lidí, kteří se snaží s kouřením skoncovat, zdaleka nejúčinnější.

Sdílet

Držíme v rukou řešení globální tabákové epidemie, která ohrožuje životy miliónů mužů, žen a jejich dětí,“ říká o iniciativě WHO její generální ředitelka Dr. Margaret Chan.     

Účinná zdravotnická varování, a především ta, která obsahují obrázky, byla vyvinuta tak, aby motivovala kuřáky skončit s kouřením a redukovala výzvu ke kouření pro ty, kteří ještě závislí nejsou. I přes tento fakt, 9 z 10 lidí žije v oblastech, které nevyžadují obrázkové varování na balíčcích cigaret. 

U příležitosti Světového dne proti tabáku bude WHO podněcovat vlády zemí k přijetí takových opatření, která zajistí maximální efektivitu varování na balíčcích cigaret. Kritériem je pokrytí alespoň poloviny balíčku varováním z přední i zadní strany a umístění obrázku. 

Rámcová úmluva o kontrole tabáku Světové zdravotnické organizace zavazuje více než 160 zemí k užívání takového typu varování, kde jsou jasně zdůrazněné škodlivé účinky tabáku na obalech cigaret. WHO iniciativa pomáhá naplnit tyto závazky, zajistit technické podmínky a další pomoc. 

Více informací o kouření a řešení globální závislosti na nikotinu naleznete na www.odvykani-koureni.cz

Pro více informací kontaktujte:

MUDr. Tomáš Šebek

e-mail: tomas.sebek@meditorial.cz

tel.: 604 592 738

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).