Hlavní navigace

Sexuální výchova - spolupráce ministerstva školství s rodiči

[Tisková zpráva] (Výbor na obranu rodičovských práv) Ministr školství Josef Dobeš se v pátek 3. 12. sešel v Brně se zástupci Výboru na obranu rodičovských práv (VORP).

Sdílet

Toto občanské sdružení, které podporuje již 25 000 příznivců, chrání práva rodičů na výchovu dětí ve shodě s morálním přesvědčením rodičů. Do povědomí veřejnosti vstoupil VORP v srpnu tr., kdy inicioval stažení nevhodné metodické příručky sexuální výchovy ze základních škol.

Přečtěte si: Sex podle ministerstva

Brněnské schůzky s ministrem se zúčastnili také představitelé Asociace center pro rodinu (ACER).

Zástupci VORP informovali pana ministra o svých zkušenostech s plněním jeho srpnového pokynu ředitelům škol, aby při výuce sexuální výchovy respektovali stanoviska rodičů. Ředitelé i rodiče se dostávají do velkých obtíží s případným vyjmutím dětí z výuky, protože je podle RVP stále povinná. Pan ministr slíbil svůj pokyn upřesnit a stáhnout z webu staré matoucí informace. VORP dále požádal o odejmutí schvalovací doložky MŠMT několika učebnicím sexuální výchovy, které rodiče považují za nevhodné, a mají i podle posudku psychologa závažné nedostatky.

Pan ministr zdůraznil, že si rodičů, kteří mají zájem o spolupráci se školou, velmi váží. Vysvětlil, že celá oblast sexuální výchovy je především velký byznys. Chce zavřít „finanční kohoutky“ všem lidem, kteří si z ní udělali živnost a neoprávněně čerpají peníze MŠMT. Podle jeho představy je na školách více potřebná etická výchova, jejíž součástí by mohla být i sexuální výchova, zasazená do etického rámce. Bude ji ve svém úřadu prosazovat a doporučovat ředitelům škol.

Zástupci ACER hovořili především o obsahu sexuální výchovy, která by měla stát na trvalých hodnotách a ochránit společnost před morálním rozkladem, ne ho prohlubovat. Škola nemá odnímat rodinám právo na sexuální výchovu dětí a nahrazovat ji školní výukou, ale naopak podporovat rodiče v tom, aby poučení poskytovali dětem doma, v přirozeném prostředí, kam patří. Škola by měla děti vyučovat pouze nezbytné minimum, na kterém se shodne celá společnost.

Ze schůzky vyplynulo, že ministr považuje VORP i ACER za své partnery při práci na zvýšení kvality výchovy i vzdělání našich dětí.

Anna Brychtová, mluvčí VORP

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).