Hlavní navigace

Specialisté oceňují užitečnost očkovacího kalendáře v Elektronické zdravotní knížce

[Tisková zpráva] Ještě na počátku 20. století byly infekční nemoci příčinou více než poloviny všech lidských úmrtí. Očkování pomáhá infekčním nemocem předcházet a Očkovací kalendář v Elektronické zdravotní knížce (EZK) vám pomůže na ně nezapomenout. Nyní byla tato aplikace certifikována Českou vakcinologickou společností, klienti EZK tak mají k dispozici odbornými lékaři schválenou službu, která garantuje správnost a aktuálnost očkovacích látek.

Sdílet

Aplikace Očkovacího kalendáře v EZK monitoruje podstoupená očkování, hlídá věkovou hranici pacienta pro jednotlivá očkování, sleduje a upozorní pacienta prostřednictvím e-mailu nebo SMS na termín aplikace další vakcíny v rámci daného očkování nebo nutnost přeočkování po ukončení platnosti.

„Očkovací kalendář Elektronické zdravotní knížky je užitečným nástrojem, který pacienti dlouho postrádali, a věřím, že jej v hojné míře budou využívat. Pacient i lékař získali možnost přehledného sledování a evidence očkování. Velmi užitečnou funkcí je upozorňování na jednotlivá očkování formou SMS či e-mailu, nemělo by se už proto stávat, že zapomenou na konkrétní termín očkování nebo jaká očkování prodělali v minulosti,“ říká prof. MUDr. Roman Prymula, CSc., PhD., předseda České vakcinologické společnosti.

Mělo by být očkování nepovinné? 

Proti povinnému očkování se pravidelně ozývají jeho odpůrci, často argumentují zbytečností vakcíny nebo nežádoucími vedlejšími účinky, které mohou být v některých případech horší, než sama nemoc. Jaký je váš názor? Diskutujte v našem fóru.

Očkování je pojem, který provází každého z nás již od dětství, povinnost očkování je právně ukotvena zákonem č. 258/2000 Sb. o ochraně veřejného zdraví. Málokdo si však pamatuje termíny povinného očkování nebo proti jakým infekčním nemocem byl kdy očkován. Očkovací kalendář v Elektronické zdravotní knížce je přitom průvodcem nejen předepsanými očkováními, ale i nepovinnými. Právě ta budou v nadcházejícím období aktuální, ať již pacient plánuje očkování proti chřipce před příchodem zimy nebo například doporučená očkování na cestu do exotických zemí. Tuto funkci EZK jistě ocení i rodiče malých dětí, jejichž očkovací schéma je termíny a informacemi doslova přeplněné.

„Nyní aktuálnost a správnost Očkovacího kalendáře Elektronické zdravotní knížky pravidelně prověřuje pracovní skupina složená ze zástupců České vakcinologické společnosti a vývojářů Elektronické zdravotní knížky,“ říká MUDr. Hana Cabrnochová, pediatrička a místopředsedkyně České vakcinologické společnosti.

„Jsem přesvědčen, že aplikace Očkovacího kalendáře se stane pevnou součástí bezpečíposkyto­vané zdravotní péče pacientovi a zároveň praktickým prvkem informačního zázemí lékařů,“ říká generální ředitel společnosti IZIP, a.s. ing. Jiří Pašek.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).