Hlavní navigace

Školáky chrání reflexní vesty

[Tisková zpráva] Každý pražský prvňáček může mít na cesty do školy a zpět vlastní reflexní vestu. S touto iniciativou přišla městská policie ve spolupráci s pražským magistrátem a slibuje si od ní lepší viditelnost nejmenších školáků v pražském provozu, a tím jejich větší bezpečí.

Sdílet

Rozdávání reflexních vest začalo dnes v základní škole Umělecká v Praze 7, kterou navštěvuje 65 prvňáčků.  „Oslovil jsem ředitele sto sedmdesáti devíti pražských základních škol a nabídl jim reflexní vesty pro nejmenší žáčky. Hned v prvních dnech se nám ozvalo více než šedesát škol. Velký zájem z jejich strany nás příjemně překvapil. Jsme schopni zajistit bez problémů vestičky pro všechny pražské prvňáčky, kterých je kolem jedenácti a půl tisíce,“ uvedl první náměstek primátora Rudolf Blažek, do jehož kompetence bezpečnost v metropoli spadá.

Vesty pro školáky jsou podobné těm pro dospělé. Jsou ve žluté barvě a vepředu i vzadu mají našité dva pruhy z reflexního materiálu.

„Sedmá městská část patří mezi obvody s výrazně frekventovanou dopravou. Snažíme se učinit maximum, abychom co nejlépe ochránili ty nejrizikovější skupiny, mezi které patří naši nejstarší a nejmladší spoluobčané. Chtěl bych proto velice poděkovat hlavnímu městu a městské policii za jejich snahu přispět ke zlepšení bezpečnosti našich prvňáčků při pohybu v silničním provozu,“ uvedl starosta MČ Praha 7 Marek Ječmének

Statistiky nehodovosti dlouhodobě ukazují na skutečnost, že nejohroženější skupinou mezi chodci jsou právě nejmenší školáci. Podle údajů ředitelství služby dopravní policie Policejního prezidia ČR zavinily v loňském roce děti – chodci celkem 451 dopravních nehod a děti – řidiči nemotorového vozidla celkem 241 nehod. Při dopravních nehodách 14 dětí zemřelo. V tomto roce zatím děti zavinily celkem 53 nehod, naštěstí při nich žádné dítě nezemřelo.

V Praze se kvůli hustému provozu riziko pro žáčky ještě zvyšuje. Městská policie se proto jejich ochraně věnuje systematicky již řadu let. Strážníci hlídající na nebezpečných přechodech v blízkosti škol se stali každodenním obrázkem, na který si Pražané, a hlavně řidiči, zvykli. „Městská policie jich takhle střeží v každý pracovní den střídavě sto šest, z toho na čtyřiceti vytipovaných přechodech uvidíte strážníka vždy. Ještě intenzivnější je dohled nad přechody v prvních a posledních dnech školního roku, to jich městská policie vždy střeží zhruba sto padesát,“ upozornil ředitel pražské městské policie Vladimír Kotrouš. Stejně tak se v blízkosti škol strážníci zaměřují na neukázněné řidiče, zejména na ty, kteří zde překračují povolenou rychlost. Strážníci také denně kontrolují 106 přechodů pro chodce.

 Zdroj: Magistrát hlavního města Prahy

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).