Hlavní navigace

Singltrek pod Smrkem otevřely stovky cyklistů i významné osobnosti

[Tisková zpráva] Slavnostní otevření přírodních stezek pro cyklisty na severní straně Jizerských hor přilákalo první květnový víkend tisícovku návštěvníků i významné osobnosti. Bohatý program v centru Lázní Libverda vyvrcholil společnou vyjížďkou významných osobností v čele s předsedou senátu České republiky Přemyslem Sobotkou.

Sdílet

Slavnosti singltreku otevřely první sezónu provozu unikátního projektu přírodních stezek pod nejvyšší horou Jizerských hor. Projekt vzniklý ze spolupráce Lesů ČR, samosprávy a České mountainbikové asociace si klade za cíl oživení ekonomicky slabého regionu k přírodě citlivou formou turistického ruchu. Návštěvníci Slavností si mohli vyzkoušet celou řadu aktivit a zajímavostí připravených v rozlehlém areálu lázní – bohatý program bavil děti, o cyklisty bylo postaráno výborným zázemím a vyjížďkami, odpočinek a zábava se odehrávaly na lázeňské kolonádě.

Jezdíte na kole? Přečtěte si speciálDesatero cyklistiky

Vyvrcholením slavnostního otevření Singltreku pod Smrkem se stal symbolický křest horského kola Merida reprezentujícím nově otevřené zázemí pro cyklisty v informačním centru v Lázních Libverda. Tohoto čestného úkolu se zhostil předseda senátu České republiky Přemysl Sobotka. Zároveň se stal i prvním zákazníkem, když mu starosta Libverdy Jan Pospíšil a zástupce partnerské společnosti Merida Jan Skřička předali kolo k vyjížďce na singltreku. Z lázeňské kolonády tak vyrazila na Singltrek pod Smrkem celá skupina významných osobností v čele s Přemyslem Sobotkou, následovaným statutární náměstkyní hejtmana Libereckého kraje Lidií Vajnerovou, europoslancem Edvardem Kožušníkem, starosty Pavlem Smutným, Danem Ramzerem, předsedou České mountainbikové asociace Tomášem Kvasničkou a hostitelem akce starostou Libverdy Janem Pospíšilem.

„První ročník Slavností singltreku se určitě povedl. Připravený program, počet návštěvníků i jejich spokojenost mě mile překvapily,“ zhodnotil akci starosta Libverdy Jan Pospíšil. „Ukazuje se, že singltrek opravdu umí přilákat návštěvníky a přinést jim pěkné zážitky. Jsem přesvědčený, že tento společný projekt bude pro náš region velkým přínosem,“ uzavřel Pospíšil.

O Singltreku pod Smrkem

Singltrek pod Smrkem se nachází ve frýdlantském výběžku, vine úbočím hory Smrk (1124 m. n.m.), nejvyšší hory české části Jizerských hor. V místě, které odedávna patřilo k nejchladnějším a nejméně přístupným oblastem českých zemí. Střetávala se zde kultura lužickosrbská s německou a českou.

Singltrek pod Smrkem je naplněním partnerství mezi lesníky, samosprávou a neziskovým sektorem. Krajské ředitelství Lesů ČR v Liberci spolu se starosty Svazku obcí Smrk dlouho hledalo projekt, který by severní stranu Jizerských hor oživil cestovním ruchem a přitom by byl citlivý ke zdejší mimořádně krásné lesnaté krajině. Řešení složitého zadání přinesla Česká mountainbiková asociace (ČeMBA) a její projekt singltreku. Významnou roli sehrál i český dovozce kol Merida, který dlouhodobě podporuje činnost ČeMBy směřující ke zlepšování podmínek pro terénní cyklistiku v Česku. Při důkladném vyhodnocení se ukázalo, že singltrek je nejvhodnější možností pro okolí Smrku. Od počátku roku 2008 se intenzivně pracuje na jeho přípravě. Díky jejich spolupráci a investici Lesů ČR je nyní k dispozici první okruh singltrekových stezek v délce přibližně 20 kilometrů.

Tím ovšem rozvoj Singltreku pod Smrkem nekončí. V následujících letech by se síť stezek měla rozšířit o dalších 40 kilometrů na české a polské straně hranice Jizerských hor.

Zdroj: ČeMBA

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).