Hlavní navigace

Šílených krav nepřibývá

Ke konci února bylo u nás vyšetřeno na BSE od počátku roku 2001 celkem 1 394 774 kusů skotu, a na toto množství bylo 28 kusů pozitivních. Poslední případ byl u nás zaznamenán 19. 12. 2007.

Sdílet

Možná je už pomalu zbytečné psát o tom, že není třeba se bát nové varianty Creutzfeldt-Jakobovy nemoci, která je dávána do souvislosti s nemocí šílených krav – s BSE.

Možná je ale poučné si uvědomit, že poplašné informace, podle kterých mělo v Evropě onemocnět na tisíce lidí, se neukázaly reálnými. Vyvolat strach je přece tak snadné…

U nás si lidé dobře uvědomili, již v roce 2001, že je možné se spolehnout na tvrzení Státní veterinární správy ČR, že situace je kontrolována a že jsou přijímána odpovídající opatření. Proto také v důsledku BSE nebyl u nás zaznamenán pokles spotřeby hovězího masa takový, jako tomu bylo v jiných evropských zemích. Jistý pokles má na svědomí zejména delší kuchyňská úprava hovězího, což je v dnešní trochu „rychlé“ době přece jen významným kritériem. Na druhou stranu je dobré vědět, že hovězí maso má velmi dobrou výživnou hodnotu i nezaměnitel­nou chuť.

Ke konci února bylo u nás vyšetřeno na BSE od počátku roku 2001 celkem 1 394 774 kusů skotu, a na toto množství bylo 28 kusů pozitivních. Poslední případ byl u nás zaznamenán 19. 12. 2007. Za první letošní dva měsíce bylo vyšetřeno 23 733 kusů starších než 30 měsíců z celkového množství poraženého skotu, tj. z 45 675 kusů.

Pro klid zákazníků je možné ještě zopakovat, že na jatkách se odstraňuje veškerá potenciálně riziková nervová tkáň skotu.


Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).