Hlavní navigace

SANANIM se přestěhuje do nových prostor

[Tisková zpráva] Rada hl. m. Prahy schválila poskytnutí jednoho miliónu korun jako investičního příspěvku na nákup nemovitosti a její nutné opravy pro zřízení nové provozovny kontaktního a poradenského centra protidrogové prevence SANANIM.

Sdílet

Tomu končí k 31. 3. nájemní smlouva s městskou částí Praha 7, v jejíž nemovitosti od svého založení v roce 1993 sídlil. Bylo proto nutné hledat jiné prostory. Existence kontaktního centra SANANIM bude od dubna, díky finanční podpoře města, Nadace České spořitelny a Pražské Teplárenské a. s. pokračovat na nové adrese, v Praze 5 v ulici Na Skalce.  

Čtěte téma: Na ideální drogu se teprve čeká

Jaké požadavky by měla splňovat látka, která by vystrnadila současné, nedokonalé drogy? 

 „Již několik měsíců občanské sdružení SANANIM řeší, jak zabezpečit pokračování služeb protidrogové prevence v Praze. Vzhledem k neochotě městských částí a státních institucí poskytnout vhodnou budovu a k provozním a dispozičním podmínkám fungování centra v dosavadním pronájmu na Praze 7, nebylo snadné  adekvátní prostory najít,“ vysvětlil aktuální situaci nejstaršího a největšího zařízení tohoto typu v Praze primátor Pavel Bém a pokračoval: „Po nejednoduchém hledání se podařilo nalézt vhodné prostory v objektu v Praze 5 v ulici Na Skalce. Ten, díky dosavadní pomoci města, Nadace České spořitelny a Pražské Teplárenské a. s., v současné době získává SANANIM do svého majetku. Nájem tak nahrazuje vlastnictví, a to je pro budoucnost organizace jistota. “ 

Speciál: Marihuana jako lék i jako droga

To, co činí konopí tak zajímavou rostlinou, není její technické využití, ale látka, která po přehřátí a vykouření či snědení způsobuje k jiným drogám těžko srovnatelný psychický rauš…

S ohledem na statut zdravotnického zařízení se na provoz kontaktního centra SANANIM vztahují také hygienické a provozní podmínky pro zdravotnická ambulantní zařízení. V objektu tedy, kromě základních dispozičních úprav, bude nezbytné provést i stavební úpravy a rekonstrukce, které z obvyklých finančních zdrojů (státní dotace) nelze v plném rozsahu pokrýt. Dotace 1 milion Kč má pomoci tyto rekonstrukce financovat.

„SANANIM je řádně registrovanou sociální službou a má statut zdravotnického zařízení, které prostřednictvím poradenských, sociálních a zdravotních služeb plní významné funkce v oblasti veřejného zdraví nejen v hlavním městě Praze,“ řekl primátor Pavel Bém. „Kontaktní centrum SANANIM je největším poskytovatelem „Harm Reduction“ služeb v Praze a je i nejvýznamnějším poskytovatelem těchto služeb v ČR. „Harm Reduction“ má primárně za cíl snižování zdravotních rizik souvisejících s užíváním drog. SANANIM pokrývá zhruba 50 % těchto služeb v Praze a 20 % v rámci celé ČR. Každoročně poskytne služby přibližně 2 500 klientům, v roce 2010 vymění odhadem asi 900 000 kusů injekčních setů. Používání čistého injekčního materiálu, dodržování zásad zdravějšího životního stylu a bezpečnějšího užívání – aktivity, které se kontaktní centrum SANANIM snaží atraktivním způsobem nabízet klientům – významně přispívá k redukci růstu přenosu infekčních chorob mezi uživateli drog navzájem, ale současně i mezi uživateli a majoritní společností. V našich podmínkách se jedná především o redukci výskytu často podceňovaných, ale o to nebezpečnějších infekčních hepatitid B a C, ale i HIV/AIDS,“ upozornil na význam kontaktního centra protidrogové prevence primátor.

Služba kontaktního centra SANANIM je certifikovaná, patří k základním službám protidrogové prevence v hlavním městě Praze a je dlouhodobě podporovaná v rámci dotačních řízení „Zdravé město Praha“. V roce 2010 získala služba neinvestiční prostředky ve výši 3,2 mil. Kč z rozpočtu hl. m. Prahy (kapitola 951/§3541 – protidrogová politika) na zabezpečení provozu.

 Zdroj: Magistrát hl. m. Prahy

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).