Hlavní navigace

Ekzém, lupénka: S dermatology pod kůži

[Tisková zpráva] Česká akademie dermatovenerologie, o.p.s. pod vedením prof. MUDr. Jany Hercogové, CSc., přednostky Dermatovenerologické kliniky 2. LF UK a Fakultní nemocnice Na Bulovce v Praze organizuje od září 2010 informačně vzdělávací kampaň, která se zabývá onemocněním ekzémy a lupénkou u dětské i dospělé populace.

Sdílet

Aktivity navazují na iniciativu Týden ekzémů, která probíhá v řadě zemí světa a jejímž cílem je vzdělávat širokou veřejnost v problematice onemocnění, kterým trpí na 20 % současné populace. Procento nemocných lupénkou je sice menší než ekzematiků, trpí jí okolo 3 % lidí, jde však o onemocnění velmi závažné.

Katalog nemocí: Ekzém

Kampaň se skládá z několika zajímavých dílčích projektů. Připravena je komplexní informační brožura pro pacienty, vzdělávací program pro rodiče a pedagogy mateřských a základních škol, praktické informace na webových stránkách České akademie dermatovenerologie www.dermanet.cz, v sekcích mujzivotsekzemem a mujzivotslupenkou.

Naším cílem je především nabídnout veřejnosti dostatek užitečných informací o těchto onemocněních. Nejde jen o příčiny, diagnostiku a léčbu. S chronickými kožními nemocemi, mezi které ekzémy i lupénka patří, jsou spojeny vážné psychické problémy, které jsou často způsobeny společenskou stigmatizací pacientů.“ říká profesorka Jana Hercogová.

Katalog nemocí: Lupénka

Tato onemocnění se mohou u každého pacienta projevovat rozdílným způsobem. Základní problémy jsou však společné: suchá kůže, intenzivní svědění, zarudlé nevzhledné skvrny. Pacienti také trpí frustrací z obtíží, které nemoc provází.

Tyto nemoci nelze vyléčit, a tak může být dílčí léčba bojem na celý život. Pacienti s ekzémy a lupénkou často svému onemocnění nerozumí a neví, jak s ním zacházet. Někteří dokonce přestanou docházet k lékaři, neboť je pro ně průběžná léčba stresující.

Čtěte rozhovor: Denní mytí v zimě škodí kůži

…říká kožní lékařka

Právě proto přichází kampaň „S dermatology pod kůži“, která si klade za cíl poskytnout vyčerpávající informace formou přístupnou pacientům i jejich rodinám. Tak budou mít větší šanci zlepšit zdravotní stav své kůže a kvalita života se jim výrazně zlepší.

Veškeré informace najdete na webových stránkách dermanet.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).