Hlavní navigace

Rozpočet pro školáky

[Tisková zpráva] Letní prázdniny jsou již skoro za námi a tisíce dětí čekají od září školní povinnosti. Právě začátek školního roku je obdobím nejistoty zejména pro rodiče prvňáčků, kteří své dítě musí na školní docházku náležitě připravit. Není proto na škodu si zopakovat, co by prvňáčkovi nemělo chybět při nástupu do školy a s jakým finančním obnosem by rodič měl v září počítat.

Sdílet

Vzhledem k tomu, že na nákup školních potřeb na poslední chvíli se chystá téměř každý školák, je výhodnější navštívit obchodní centrum nebo papírnictví a vybrat pomůcky, které bude dítě potřebovat, ještě před prvním zvoněním. Základem je aktovka nebo batoh. Aktovky a batohy jsou dnes k dostání ve všech možných provedeních, dítě si může vybrat oblíbený motiv i barvu. Na rodičích je, aby mysleli i na zdraví prvňáčka a zakoupili školní tašku, která bude chránit záda dítěte. „Při výběru aktovky nebo batohu je potřeba dbát na provedení ochrany zad. Běžně se dnes prodávají extra lehké školní tašky, které dítě zbytečně nezatíží. Doporučit můžeme aktovky nebo batohy s dvouprvkovým systémem ochrany páteře a ergonomicky vypolstrovanými popruhy. Pozornost musí rodič věnovat i vybavení tašky. Ty se prodávají jedno i více komorové, se speciálními kapsami na svačinu i školní potřeby. Především pro malé školáky je nezbytné dbát na jejich bezpečnost a vybírat výrobky s větší plochou bezpečnostních prvků,“ říká Aleš Pavlík, manažer oddělení papírnictví a domácích potřeb Tesco. Co se týče ceny, odvíjí se právě od vybavení a konstrukce. „V našich obchodech zákazníci seženou aktovky a batohy od 179 do 1189 Kč a výběr je opravdu široký,“ dodává Aleš Pavlík, manažer společnosti Tesco.

K tématu: Školy, ač nemají, umějí vytáhnout z rodičů žáků tisíce

Teoreticky je u nás vzdělání na státních školách zadarmo. Prakticky ovšem platíte a platíte… Jen začátek školního roku může vyjít na několik tisíc korun. Ale dá se ušetřit.

Kromě aktovky nebo batohu dítě bude do školy potřebovat i školní pomůcky. „Ceny školních pomůcek se poměrně liší, vždy záleží na motivech, vybavení, trendech a samozřejmě i na značce. V Tescu prodáváme většinu potřeb i pod naší vlastní značkou Tesco Value. Na nákup základních školních pomůcek by si rodiče každopádně měli připravit nejméně 400 Kč,“ říká Aleš Pavlík z Tesca.

Vzhledem k tomu, že každá škola má jiné požadavky, je dobré se informovat, co konkrétně bude žáčkovi nutné zakoupit. Většina škol doporučuje pořízení penálu a psacích potřeb (inkoustové  pero nebo roller, 2 x trojhranné měkké tužky č. 1 a 2, pastelky, gumu, ořezávátko, nůžky). Penály se běžně prodávají naplněné vším potřebným. Jejich cena se pohybuje od 60 do 200 Kč, v závislosti na tom, jak široká je jeho výbava. Sešity prvňáčci ve školách většinou dostávají nebo se hradí z příspěvků, je ale nutné koupit obaly a desky na sešity a učebnice. Sady obalů pro 1. i 2. stupeň se dají sehnat již za 40 Kč, desky se pohybují od 40 do 200 Kč. V nabídce je výběr populárních motivů od Hello Kitty pro malé školačky až po Avatar pro větší školáky.

V neposlední řadě je nutné pořídit i potřeby do výtvarné výchovy, jako jsou temperové a vodové barvy, štětce, paleta, voskovky a plastelína. Rodiče by v prvních měsících školního roku měli počítat i s dalšími výdaji na školní potřeby, které pořizuje sama škola nebo na plánované výlety a školy v přírodě. Výše příspěvků se na každé škole liší, většinou jde o částky v řádu stovek nebo i tisíců.

Anatomický školní batoh          499 Kč
Plný penál (22 ks)                     59, 90 Kč
Sada obalů na sešity                39, 90 Kč
Desky na sešit                          39, 90 Kč
Vodové barvy                          39, 90 Kč
Temperové barvy                     67, 90 Kč
Štětec plochý                           9, 90 Kč
Voskovky Tesco Value               3, 90 Kč
Paleta                                      13,90 Kč
Plastelína                                   9,90 Kč

Ceny odpovídají nabídce obchodů Tesco.

O společnosti Tesco Stores ČR

Společnost Tesco Stores ČR a. s., člen Svazu obchodu a cestovního ruchu, vstoupila na tuzemský trh v roce 1996. V současné době provozuje v České republice celkem 140 obchodů  (šedesát osm hypermarketů, čtyřicet jedna supermarketů, pětadvacet prodejen Tesco Expres a šest obchodních domů), osmnáct čerpacích stanic a šest obchodních center. V Praze jsou to Obchodní centrum Letňany a Nákupní centrum Eden, v Karlových Varech OC Fontána, v Ostravě OC Galerie, v Opavě OC Silesia a v Plzni OC Plzeň. Základem filosofie společnosti Tesco je snaha poskytnout zákazníkovi to nejlepší a stát se obchodem pro všechny. Toto úsilí bylo oceněno několika tituly – Hypermarket roku 2004, 2006, 2007, 2008 a 2009, Profesionál roku 2007 a Obchodník roku 2004, 2006 a 2007 a TOP Retailer 2008/2009. Za svůj první energeticky úsporný obchod v Žatci obdrželo cenu Energy Globe Award v kategorii Země. Tesco patří k největším zaměstnavatelům v České republice. Za vytváření rovnocenných pracovních příležitostí získala společnost ocenění v soutěži Stejná šance – Zaměstnavatel roku 2008. V roce 2009 věnovalo Tesco společně s partnery celkem 15,4 mil. korun na charitativní účely. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).