Hlavní navigace

Rozhněvaní otcové: Dejte Tobiáši a Andělínovi svůj den v kalendáři

[Tisková zpráva] Třebechovice pod Orebem - Křestní jméno má každý z nás, ne všichni ho však naleznou v kalendáři, což se nelíbí otcům Tobiáše a Andělína z Královéhradeckého kraje. Jména jejich dětí si navzdory kalendářní absenci získávají na stále větší oblibě u rodičů novorozených chlapečků, avšak do současných kalendářů se ještě nedostala.

Sdílet

„Byl bych velice rád, kdyby náš syn Tobiáš mohl slavit svátek podle kalendáře jako ostatní děti,“ řekl nám otec čtyřletého Tobiáše Tomáš Zdechovský z Třebechovic pod Orebem. A takových nespokojených tatínků podle statistiky stále přibývá. V lednu tohoto roku Tobiáš kraloval 28. příčce nejčetnějších jmen pro novorozené chlapce a jeho obliba za posledních pět roků výrazně stoupla.

Tatínek malého Andělína Jiří Seidler z Rychnova si pro svého syna také přeje den, který by oslavoval jeho jméno. „V České republice žije bezmála sto Andělínů. Naproti tomu Pankráců a Řehořů, kteří v našem kalendáři svůj den mají, je dohromady přibližně polovina,“ vysvětluje Seidler, u kterého je jméno Andělín předáváno z generace na generaci.

Tobiášů a Andělínů přibývá

Otcové obou chlapců nepochybují o nároku na umístění jmen svých chlapců do českého kalendáře. Na jejich straně stojí neopomenutelný fakt, že Tobiášů a Andělínů stále přibývá.

„Jediný způsob, jak dostat obě jména do kalendáře, je obrátit se na vydavatele kalendářů. Ti de facto rozhodují o tom, kdo v kalendáři bude a kdo ne,“ říká Jiří Seidler, který si nechal na umístění jména Andělín v kalendáři dokonce zpracovat studii.

Tobiáš se slaví na Památku zesnulých

Například Tobiáš, který slaví svátek 2. listopadu na Památku zesnulých, by se mohl v kalendáři bez problémů objevit. Andělín slaví svátek 7. Listopadu společně s nepříliš užívaným jménem Saskie. „Pevně věřím, že se nám podaří vydavatele přesvědčit. Byl bych rád, kdyby se Tobiáš s Andělínem objevili v kalendáři nejpozději v roce 2011,“ uzavírají otcové Tobiáše a Andělína z Královéhradec­kého kraje.

Zuzana Ducháčová

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).