Hlavní navigace

Rozhněvaní otcové: Dejte Tobiáši a Andělínovi svůj den v kalendáři

[Tisková zpráva] Třebechovice pod Orebem - Křestní jméno má každý z nás, ne všichni ho však naleznou v kalendáři, což se nelíbí otcům Tobiáše a Andělína z Královéhradeckého kraje. Jména jejich dětí si navzdory kalendářní absenci získávají na stále větší oblibě u rodičů novorozených chlapečků, avšak do současných kalendářů se ještě nedostala.

Doba čtení: 1 minuta

„Byl bych velice rád, kdyby náš syn Tobiáš mohl slavit svátek podle kalendáře jako ostatní děti,“ řekl nám otec čtyřletého Tobiáše Tomáš Zdechovský z Třebechovic pod Orebem. A takových nespokojených tatínků podle statistiky stále přibývá. V lednu tohoto roku Tobiáš kraloval 28. příčce nejčetnějších jmen pro novorozené chlapce a jeho obliba za posledních pět roků výrazně stoupla.

Tatínek malého Andělína Jiří Seidler z Rychnova si pro svého syna také přeje den, který by oslavoval jeho jméno. „V České republice žije bezmála sto Andělínů. Naproti tomu Pankráců a Řehořů, kteří v našem kalendáři svůj den mají, je dohromady přibližně polovina,“ vysvětluje Seidler, u kterého je jméno Andělín předáváno z generace na generaci.

Tobiášů a Andělínů přibývá

Otcové obou chlapců nepochybují o nároku na umístění jmen svých chlapců do českého kalendáře. Na jejich straně stojí neopomenutelný fakt, že Tobiášů a Andělínů stále přibývá.

„Jediný způsob, jak dostat obě jména do kalendáře, je obrátit se na vydavatele kalendářů. Ti de facto rozhodují o tom, kdo v kalendáři bude a kdo ne,“ říká Jiří Seidler, který si nechal na umístění jména Andělín v kalendáři dokonce zpracovat studii.

Tobiáš se slaví na Památku zesnulých

Například Tobiáš, který slaví svátek 2. listopadu na Památku zesnulých, by se mohl v kalendáři bez problémů objevit. Andělín slaví svátek 7. Listopadu společně s nepříliš užívaným jménem Saskie. „Pevně věřím, že se nám podaří vydavatele přesvědčit. Byl bych rád, kdyby se Tobiáš s Andělínem objevili v kalendáři nejpozději v roce 2011,“ uzavírají otcové Tobiáše a Andělína z Královéhradec­kého kraje.

Zuzana Ducháčová