Hlavní navigace

Robot da Vinci má sloužit nemocnicím v Jihomoravském kraji

[Tisková zpráva] Minulý týden rozhodlo vedení Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně (FNUSA) o tom, že robota da Vinci, který je v této nemocnici k dispozici pacientům z celého Jihomoravského kraje již od roku 2006, bude „zapůjčovat“ i lékařům z jiných nemocnic a rozšíří tak své týmy pro roboticky asistovanou chirurgii.

Sdílet

Na akci ROBOT PRO KRAJ se sešli zástupci nemocnic z Vyškova, Znojma, Kyjova a Boskovic a projevili svůj zájem stát se „robotickými chirurgy“.  Roboticky asistovaná chirurgie se tak stane dostupnou metodou pro lékaře a pacienty nejen  v bývalých okre­sech. Zároveň je to možnost pro lékaře dále se rozvíjet. Bude zachována základní myšlenka roboticky asistované chirurgie a to je centralizace péče o roboticky operované pacienty.  

FNUSA je jednou z mála nemocnic, která kromě robota da Vinci má i školící středisko pro robotické operatéry, proto se společně s dodavatelem robota postará o vyškolení nových robotických chirurgů a jejich získání certifikátu pro  robotické operace. Dále zabezpečí smluvní vztah mezi fakultní nemocnicí a novým robotickým chirurgem  a díky účasti svých zkušených robotických chirurgů VE VŠECH ROBOTICKÝCH TÝMECH ponese i právní odpovědnost za operované pacienty.

Obory, pro které FNUSA robota da Vinci používá jsou kromě urologie a gynekologie především kolorektální chirurgie, plicní chirurgie, léčba morbidní obezity, a nově i otorinolaryn­gologie. 

Především v oblasti kolorektální chirurgie je robotické centrum FNUSA excelentním pracovištěm, které operuje organické poškození malé pánve a pánevního dna. Tato problematika je u pacientů spojována především s INKONTINENCÍ nebo CHRONICKOU ZÁCPOU. Díky roboticky asistované chirurgii a operacím, které vede ve FNUSA MUDr. Petr Vlček je dnes možné těmto pacientům naprosto změnit život a vrátit je zpět mezi zdravé lidi, kteří mohou jít do kina nebo do divadla, pracovat a žít kvalitní život.

Lidé  s poruchami malé pánve a pánevního dna jsou téměř vyřazeni z běžného život, protože díky své organické poruše neudrží moč ani stolici.   

Léčba morbidní obezity zase vrací do běžného života pacienty s cukrovkou. Díky redukci váhy pomocí bypassu žaludku robotem je u diabetiků možno dosáhnout až vysazení léčby inzulínem. 

Všechny výše uvedené metody léčby nejen že výrazně zlepšují  kvalitu života pacientů, ale také  šetří díky roboticky asistovaným operacím i BUDOUCÍ NÁKLADY POJIŠŤOVEN – úspora plen u inkotinentních pacientů nebo inzulínu u diabetiků jsou v nákladech jednotlivých pojišťoven VÝZNAMNOU a nezanedbatelnou položkou. 
 

Robotický  systém da Vinci

První  operační robot byl sestrojen pro experimentální ú­čely ve Spojených státech v roce 1995 a první klinický robot je v celosvětové lé­kařské praxi nasazen od roku 2000. Tato unikátní technika, která má počátky v oblasti kosmických technologií, nemá tedy dlouhou historii. Pro prestiž lékařské praxe v ČR svědčí skutečnost, že už v roce 2005 zakoupila robotický operační systém Nemocnice Na Homolce. Dnes u těchto zařízení u nás pracují týmy špičkově proškolených odborníků, kteří sbírají zkušenosti na stážích. Distribucí těchto robotických systémů (prodejem i servisem) se v kompetenci pro Českou republiku a východní Evropu zabývá česká společnost Hospimed.

Přístroj, příznačně naz­vaný da Vinci, vyrábí jediná firma na světě – americká společnost Intuitive Surgical – a jeden přijde zhruba na 70 milionů korun.  
Více než 1200 jeho instalací ve světě dnes znamená desítky tisíc úspěšně uskutečněných operací.

Jedná  se o víceramenný systém (2 či 3 ramena ovládají nástroje + 1 rameno pohybuje kamerou), který simuluje pohyby lidských rukou v těle pacienta. Lékař sedí u ovládací konzoly (ta může být umístěna i mimo operační sál), vidí pomocí stereoskopického zobrazovacího kanálu třírozměrně operační pole, ovládá pomocí joysticků nástroje v „rukách“ robota, které přes miniaturní vpichy v kůži pacienta precizně provádějí vlastní výkon v těle pacienta.

Robotický  systém da Vinci se skládá ze tří základních součástí, které dohromady tvoří funkční celek: ovládací konzole, operační konzole a videověž.  

Ovládací konzole 

Je to místo, ze kterého operatér provádí svou práci a ovládá veškeré pohyby uvnitř těla pacienta. Kromě dvou joysticků, které kopírují rozsahy chirurgova zápěstí a přenášejí je na ramena a nástroje operační části přístroje, jsou zde dalším ovládacím prvkem nožní pedály. Těmi se ovládá koagulace , zaostření kamery a přepínání na další pracovní ramena. Průběh operace chirurg sleduje v zobrazovacím zařízení, které mu zprostředkovává reálné prostorové zobrazení operačního pole. Prostorový obraz, s jehož pomocí lze rozlišit hloubku prostoru, umožňuje intuitivní ovládání, zejména určení polohy nástrojů uvnitř těla pacienta. Při ovládání systému je na ovládací konzoly možné rovněž nastavit některé korekce ovládání, zejména škálovatelnost pohybu rukou vůči pohybu nástrojů. Provádí se zde i úvodní uživatelské nastavení před zahájením operace, to je kalibrace kamer systému, výběr použité laparoskopické optiky (přímá, skosená) a druh zobrazení.

Videověž 

Tato část slouží zejména pro zpracování obra­zů ze stereoskopické  kamery umístěné na operační konzole. Jsou zde umístěny další přístroje potřebné pro laparoskopickou operaci. (zdroj světla, koagulace, insuflace). Na videověži je umístěn asistentský monitor poskytující přehled operačního pole ostatnímu personálu.

Chirurgická konzole

Chirurgická  konzole je ta část zařízení, která přichází do přímého styku s pacientem a je proto během celé operace překryta pomocí  speciálního sterilního krytí. Dle konfigurace obsahuje  dvě nebo tři pracovní nástrojová ramena a jedno rameno kamerové. Pohyby ramen lze rozdělit na dva druhy. Motorické pohyby, které jsou přímo ovládány operatérem z ovládací konzoly, /ty mají vliv na dění uvnitř těla pacienta, ovládají koncovky nástrojů a je jimi prováděna operace/, a na pohyby brzděné. Ty jsou ovládaný asistujícím  
personálem a slouží pouze na nastavení systému před operací.  

Kontaktní  osoby

Jitka Cenková

21 EURO, s. r. o. 

komunikační agentura 

Hošťálkova 1a/392 

169 00 Praha 6 

Tel.: +420 222 323 451 

Fax: +420 222 323 477 

Mobil: +420 602 684 840 

E-mail: jitka.cenkova@21euro.cz
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).