Hlavní navigace

Projekt Breast Friends for Life dodává odvahu ženám s rakovinou prsu

[Tisková zpráva] Projekt Breast Friends for Life vznikl za pomoci slavných osobností z celého světa, kterých se rakovina prsu dotkla osobně či prostřednictvím blízké osoby.

Sdílet

Slavnostní vernisáží bude v neděli 7. června v 17 hodin zahájena mezinárodní výstava fotografií Breast Friends for Life – Nezůstávej sama. Výstava je součástí stejnojmenného dlouhodobého projektu, jehož cílem je upozornit na pozitivní vliv psychiky při léčbě nádorového onemocnění prsu. Má povzbudit ženy s karcinomem prsu a ukázat jim, že na boj se zákeřnou nemocí nejsou samy. Podporu mohou nalézt u blízkých přátel, kteří jim pomohou překonat onemocnění – jsou jim oporou od prvotní diagnózy přes náročnou léčbu až po vyléčení. Opravdový přítel dokáže pomoci v těžké chvíli. Je partnerem, který nemocného člověka doprovodí do lékařské ordinace, spolu s ním vyslechne rady lékaře a poté svému nemocnému příteli pomůže svou přítomností či milým slovem. To vše může mít významný vliv na co nejlepší léčebný výsledek. Snímky osobností s jejich „Breast Friends“ vytvořil renomovaný fotograf Kevin Rankin. Pro veřejnost je výstava otevřena od 8. do 14. června 2009 v Obchodním centru Nový Smíchov od 9 do 21 hodin ve 2. patře.

Projekt Breast Friends for Life vznikl za pomoci slavných osobností z celého světa, kterých se rakovina prsu dotkla osobně či prostřednictvím blízké osoby. „Mojí matce diagnostikovali nádorové onemocnění v červnu 2005, což bylo zdrcující,“ řekl Kevin Rankin, autor vystavovaných snímků. „Cítil jsem se bezradný a citově rozdrásaný. Krátce poté jsem dostal nabídku, abych se zapojil do Breast Friends, vzdělávací kampaně zaměřené na onemocnění rakovinou prsu, která by ženám pomohla vyrovnat se s touto životní situací. Rád jsem se chopil příležitosti zúčastnit se

a přispět něčím pozitivním v boji s rakovinou,“ vysvětlil. Rakovina prsu je obávané onemocnění, které se nevyhýbá ani slavným osobnostem. Správná lékařská péče a podpora blízkých však pacientce dává velkou šanci na uzdravení. „Koncept Breast Friends je přesvědčivý. Nápad vyfotografovat slavné osobnosti s jejich přáteli z reálného života, s nimiž sdíleli zkušenost s rakovinou prsu, mě skutečně oslovil. Na fotografiích jsem chtěl zachytit intenzitu přátelství a vyjádřit celé spektrum emočních reakcí, jimiž procházeli,“ uzavírá fotograf Rankin.

Fotografování slavných osobností se v Londýně zúčastnila také česká divadelní a filmová herečka Marta Vančurová. Jako svého přítele si vybrala lékaře Václava Pechu, spoluzakladatele pacientské organizace Mamma Help. „Až do diagnózy se mé znalosti o rakovině prsu omezovaly na příběhy, které jsem četla v ženských časopisech. Potřebovala jsem podporu a Václav je opravdový přítel – mohu se ho zeptat na všechno a naprosto upřímně před ním vyjadřovat své pocity,“ vysvětlila Marta Vančurová. S doktorem Pechou se oba shodují na tom, že je prospěšné najít specialistu na léčbu rakoviny, k němuž si pacientka vytvoří dobrý vztah. „Přátelé nebo vaši blízcí by vás měli doprovázet na schůzky s lékaři, sdílet s vámi všechny informace o vývoji vaší nemoci, aby vám tak mohli být maximální oporou,“ říkají oba jednohlasně.

Rakovina prsu zasáhla i do života irského zpěváka Ronana Keatinga. Poté co kvůli rakovině prsu ztratil v roce 1998 maminku, založil charitativní organizaci pro onemocnění rakovinou prsu Mary Keating Foundation. Cílem této nadace je získávat finanční prostředky, které by podpořily svobodný přístup k informacím o rakovině prsu. „Do projektu Breast Friends jsem se zapojil proto, že chci, aby lidé věděli, že nestačí mít pouze přístup k informacím a znalosti o tomto onemocnění. Je třeba mít i někoho, na koho se můžete obrátit a spolehnout a kdo vám pomůže snášet tíhu takového onemocnění,“ popsal svůj postoj k projektu Ronan Keating.

Mezi vyfotografovanými osobnostmi je i Jerry Hall, modelka a bývalá manželka frontmana skupiny Rolling Stones Micka Jaggera. Ani ona své prožitky neskrývá a otevřeně je dokáže popsat. „Moje sestra – dvojče – měla rakovinu prsu, takže jsem přesně věděla, kolik podpory ženy potřebují. Když mi sestra zavolala a řekla, že má rakovinu prsu, prostě jsem tomu nemohla uvěřit. Skoro jako by došlo k nějaké formě popření. Okamžitě jsem cítila, že u ní musím být, takže jsem letěla zpátky do Texasu. Prožívala jsem s ní celý léčebný proces a v jeho průběhu jsem se jí snažila pomoci udržet si pozitivní přístup. Dělaly jsme spolu spoustu věcí: sledovaly komedie, chodily na masáže a četly knihy. Chtěla jsem ji rozptýlit, ale zároveň ji udržet soustředěnou na léčbu a na to, aby se uzdravila. Nyní je již několik let vyléčená díky lékařskému týmu, který jí zpřístupnil nejlepší možnou léčbu, a díky podpoře rodiny a přátel,“ líčí Jerry Hall.

„Cítil jsem se poctěn, že jsem mohl pracovat s osobnostmi, které v boji s touto nemocí došly tak daleko. Jsem inspirován jejich příběhy, dojat jejich srdce drásající upřímností a zahanben jejich odvahou,“ vyznal se závěrem fotograf Rankin.

Další informace:

MUDr. Jiří Pešina

mobil: 724 370 066

e-mail: jiri.pesina@roche.com


Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).