Hlavní navigace

Přírodě blízké čištění vody doma i na vsi

[Tisková zpráva] Ekologický institut Veronica přináší veřejnosti nové publikace o přírodních způsobech čištění odpadních vod. Kořenové čistírny odpadních vod, půdní filtry, vsakování vody, strojní čistírny a bezodtoké systémy.

Sdílet

Publikace „Domovní čištění odpadních vod“ a „Přírodní čištění vody“ vysvětlují principy fungování zmíněných opatření. Ta jsou vhodná jak pro rodinné domy bez napojení na kanalizaci, samoty či chaty a chalupy, tak pro obce, jež doposud obecní čistírnu nemají.

I přesto, že kvalita vody v českých řekách a potocích od 90. let stoupá, stále ještě existuje řada možností, jak kvalitu vody i nadále zlepšovat. Jednu z rezerv představují menší obce do 2 000 obyvatel, jež zatím nemají podle právních předpisů povinnost vybudovat obecní čistírny odpadních vod. O ekologicky příznivé nakládání s vodou se v těchto obcích bez čistíren odpadních vod mají postarat občané. To však v praxi mnohdy nefunguje příliš dobře. Přírodní způsoby čištění odpadních vod představují vhodné řešení.

Publikace „Přírodní čištění vody“ nabízí základní informace o přírodním čištění povrchových a odpadních vod na úrovni obcí nebo skupin několika domů. Titul rovněž seznamuje čtenáře s modelovým příkladem – obecní kořenovou čistírnu odpadních vod v Hostětíně navštívenou i princem Charlesem. Obecní kořenová čistírna představuje nejen účinnou metodu čištění odpadních vod, ale i vhodné místo pro mnoho živočichů žijících v umělém mokřadu, který je součástí kořenové čistírny. Obcím pak kořenová čistírna výrazně spoří elektřinu[1] a oproti „klasickým“ biologicko-mechanickým čistírnám nabízí „kořenovka“ také možnost využití jednotné dešťové a splaškové kanalizace, protože si dokáže poradit i s větším množstvím naředěné odpadní vody. V Hostětíně se navíc místní „kořenovka“ stala vyhledávaným cílem vycházek místních obyvatel.

Publikace „Domovní čistírny odpadních vod“ se věnuje čištění odpadních vod u jednotlivých či menších skupin domů. Porovnány jsou domovní strojní (balené) a domovní kořenové čistírny odpadních vod. Čtenáři se dozví o legislativním rámci, základních pojmech a principech přírodního čištění odpadních vod, využívání vyčištěných odpadních vod, vsakování a bezodtokových systémech. Domovní kořenové čistírny nejsou závislé na elektrické energii, navíc dokáží zkrášlit prostor zahrady díky pestře kvetoucím rostlinám v kořenovém poli.

Obě publikace jsou volně dostupné ke stažení na webových stránkách Ekologického institutu Veronica. K dostání jsou rovněž v Ekologické poradně Veronica sídlící v Brně na Panské 9 v otevírací době po – čt 9 – 18, pá 9 – 14.

Publikace jsou jedním z výstupů projektu Voda. Voda? Voda!, který podpořil Státní fond životního prostředí, Ministerstvo životního prostředí a Jihomoravský kraj. 


[1] Jedna kořenová čistírna odpadních vod pro 600 ekvivalentních obyvatel uspoří ročně oproti biologicko-mechanické čistírně okolo 36 500 kWh.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).