Hlavní navigace

Připrava maturit běží podle plánu

[Tisková zpráva] Reakce MŠMT na vyjádření Strany zelených a některých poslanců: Strana zelených vyjádřila ústy svého předsedy Ondřeje Lišky určité pochybnosti o rychlosti příprav nové maturitní zkoušky. Po odchodu bývalého ministra školství Ondřeje Lišky se práce na maturitě údajně zbrzdily, či dokonce vrátily o několik let nazpět. Podle MŠMT však v tuto chvíli neexistují žádné věcné důvody, proč by zahájení státních maturit v roce 2011 mělo být ohroženo.

Sdílet

(viz Strana zelených: Téma dne -Státní maturita ano, ale jen jako vstupenka na vysokou školu)

Komplexní zpráva o stavu přípravy maturity byla předložena školskému výboru Poslanecké sněmovny, který ji vzal na vědomí bez jediné kritické připomínky či výhrady. Ačkoli se na tuto zprávu některá média odvolávala jako na interní materiály a citovala z ní části vytržené z kontextu, šlo o zcela veřejnou a transparentní informaci. Ze zprávy v žádném případě nelze vyčíst jakékoli náznaky, že by mělo dojít k dalšímu odkladu. Naopak z ní jasně vyplývá, že přípravné práce na reformě maturity postupují podle schváleného harmonogramu a v rámci navržených rozpočtů.

Příslušná novelizace školského zákona není nezbytnou podmínkou spuštění státních maturit. Pouze technicko-legislativně zlepšuje a upřesňuje podmínky pro  realizaci nové maturity. Nepřijetí novely v tomto volebním období tedy spuštění státní maturity v žádném případě neohrozí, úpravy zákona by přinesly toliko zvýšení bezpečnostního a technického komfortu provedení maturity.

„Už na jaře loňského roku byl smysl novely diskutován ve školském výboru Poslanecké sněmovny bývalým ministrem Ondřejem Liškou, ten ji ostatně v květnu loňského roku také podával jako svůj poslanecký návrh. V důsledku odkladu státních maturit o jeden rok, proti kterému jsem já i bývalý pan ministr aktivně vystupovali, byla tato novela loni v září stažena. Já sama jsem však v lednu na schůzce s členkami a členy školského výboru projednala všechny podrobnosti a jasně jsme se dohodli na dalším společném postupu. Novela zákona ale pro realizaci maturity skutečně není stěžejní, vše podstatné je v zákoně již zakotveno,"  vysvětluje ministryně školství Miroslava Kopicová.

Její slova ostatně potvrzuje i stanovisko školského výboru Poslanecké sněmovny. Např. místopředsedkyně výboru Michaela Šojdrová (KDU-ČSL) pro Český rozhlas prohlásila: „Myslím si, že výbor a zástupci všech politických stran vyjádřili ochotu maximálně pomoci ministerstvu v tom, co Poslanecká sněmovna může ovlivnit. To znamená, pokud by bylo třeba změnit zákon."

Ministryně Kopicová se neobává ani údajné neprůhlednosti výběrových řízení vypisovaných Centrem pro zjišťování výsledků vzdělávání (CERMAT), na kterou ji upozornil bývalý ministr Liška. „Zdá se mi, že v tomto směru vše zatím vypadá dobře. CERMAT má dostatek zájemců z řad renomovaných firem, takže se naštěstí neopakuje situace z minulých let, kdy se přihlásil jen jediný uchazeč. Navíc jsem přizvala nezávislou komisi, která bude způsob výběru kontrolovat. A kdyby se teoreticky stalo, že budou nějaké problémy, že by se někdo odvolával, máme připraveno náhradní řešení,"  říká Miroslava Kopicová.

Pokud jde o provázanost maturity s přijímacími zkouškami na VŠ, právě tento týden byl učiněn zásadní krok kupředu setkáním ministryně Kopicové se zástupci fakult, přičemž vyjádření mnohých z nich o podpoře státní maturity a o možném využití v přijímacím řízení znamenají zásadní průlom v této oblasti.

Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ČR, Kateřina Böhmová, ředitelka odboru vnějších vztahů a komunikace, tel.: +420 234 811 566, e-mail: katerina.bohmova@msmt.cz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).