Hlavní navigace

Počet lékařských záznamů v systému Elektronických zdravotních knížek dynamicky roste

[Tisková zpráva] (IZIP) Systém Elektronických zdravotních knížek (EZK), který se v letošním roce velmi dynamicky rozvíjí, je lékaři stále více využíván – měsíčně se objem zdravotních záznamů v systému zdvojnásobuje. Konkrétně roste počet klinických záznamů, tedy zápisů lékařů, zdravotnických pracovníků a zařízení, obdobný dynamický růst jsme zaznamenali u dat posílaných do systému z laboratoří a lékáren. Do Elektronické zdravotní knížky může ovšem zapisovat také sám pacient, spolu s těmito zápisy obsahuje celkově systém EZK stovky milionů záznamů.

Sdílet

Podle statistik společnosti IZIP je aktuálně (k 30. listopadu 2010) v systému EZK uloženo 16 844 046 zd­ravotních zápisů/záznamů a všechny EZK pak obsahují stovky milionů údajů z Osobního účtu pojištěnce. V EZK jsou zapsány i zdravotnické informace vzniklé před rokem 2003, kdy začal systém IZIP fungovat celoplošně, protože byly uloženy některými lékaři zpětně – jde o cca unikátních 323 000 záznamů. To, že je systém EZK využíván také jako informační zázemí a informace jsou z něj čerpány, potvrzuje i aktuální počet přístupů – čtení, jak lékařů, tak klientů. Za období růstu EZK jde o číslo větší než 3,3 milionu.

Katalog nemocí

Co vás trápí? Najděte si informace o vašem zdravotním problému.

Systém EZK spolupracuje s více než 90 % softwary a informačními systémy používanými ve zdravotnictví. Lékaři pro zápis a čtení do/z Elektronických zdravotních knížek používají, kromě svých ambulantních softwarů, i bezplatnou aplikaci IZIVIEW, IZITOOL a přímý vstup na webové rozhraní. Zapisování i čtení v systému je tak velmi snadné a rychlé – informace jsou odesílány automaticky, struktura dat je pro všechny lékaře srozumitelná a přehledná. Zapojení lékařů do systému EZK je na základě dobrovolnosti a sami lékaři se podle Provozního řádu systému EZK zavázali, že budou provádět zápisy a využívat systém.


Autor: IZIP

„Lékaře a zdravotnické pracovníky motivujeme k zapisování do Elektronických zdravotních knížek pacientů i finančně, základním motivem ovšem musí být podle mého názoru přesvědčení, že chci-li svým pacientům poskytovat lepší službu, musím se jako lékař podílet na vytváření informačního zázemí, které může pomoci nejen mně, ale i jakémukoliv jinému lékaři efektivněji stanovit diagnózu nebo léčbu,“ říká předseda představenstva IZIP, a.s. MUDr. Pavel Hronek.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).