Hlavní navigace

Plzeňské Traumacentrum pro děti a dospělé pacienty získá nové přístroje v hodnotě 92,5 milionu korun

[Tisková zpráva] FN Plzeň dvě stacionární RTG skiagrafická pracoviště s přímou digitalizací umožňující vyšetření pacientů s mnohačetnými poraněními bez nutnosti polohování, RTG „C-rameno“ s trojrozměrným zobrazením v reálném čase a ultrazvukový přístroj nejvyšší kvalitativní třídy.

Sdílet

Dotace z Evropské unie umožní pořízení nových přístrojů určených pro Traumatologické centrum Fakultní nemocnice Plzeň. Částka 79,5 milionu korun bude poskytnuta z Evropského fondu pro regionální rozvoj prostřednictvím Integrovaného operačního programu. 85% nákladů na dovybavení traumatologie tak bude hrazeno z evropské dotace a zbylých 15% ze státního rozpočtu.  

Realizace projektu „Modernizace a obnova přístrojového vybavení Traumatologického centra FN Plzeň“ byla již spuštěna a jeho ukončení je plánováno do 31.12.2009. Cílem projektu je zlepšení podmínek pro zajištění a monitorování vitálních funkcí pacientů při transportu, resuscitaci a intenzivní péči a zvýšení kvality a počtu zobrazovacích diagnostických technologií.

V rámci tohoto programu získá FN Plzeň dvě stacionární RTG skiagrafická pracoviště s přímou digitalizací umožňující vyšetření pacientů s mnohačetnými poraněními bez nutnosti polohování, RTG „C-rameno“ s trojrozměrným zobrazením v reálném čase a ultrazvukový přístroj nejvyšší kvalitativní třídy. Další dva digitální pojízdné RTG skiagrafy poslouží především pro nepohyblivé pacienty na jednotkách intenzivní péče (JIP), stejně jako šest nových polohovacích lůžek s kompletním přístrojovým vybavením pro JIP a šest kompletně vybavených resuscitačních lůžek. Pět transportních urgentních lehátek s kompletním přístrojovým vybavením bude využíváno bezprostředně při příjmu a stabilizaci traumatizovaných pacientů a jejich následné přepravě na operační sály.

Traumacentrum pro děti a dospělé pacienty je ve FN Plzeň koncipováno jako mezioborové pracoviště, jehož pilíře tvoří kliniky Anesteziologicko-resuscitační, Chirurgická a Klinika ortopedie a traumatologie pohybového ústrojí, dále Neurochirurgické oddělení a samozřejmě Radiodiagnostická klinika. Na činnost těchto medicínských oborů pak podle potřeby navazují svou specializací další odborná zdravotnická pracoviště v rámci nemocnice – například Stomatologická klinika, Dětská klinika, Urologická klinika či Oční klinika a další. Traumacentrum, jako takové, tedy nemá ve FN Plzeň vlastní prostory, ale je založeno právě na koncepci spolupráce jednotlivých medicínských oborů a jejich soustředění v lochotínském areálu nemocnice. Vstupní branou pro pacienty, kteří vyžadují ošetření v rámci mezioborového pracoviště Traumacentra, bývá nejčastěji urgentní příjem – Emergency – jehož provoz a fungování zajišťuje Anesteziologicko-resuscitační klinika. Dalšími vstupy jsou akutní ambulance Chirurgické kliniky a Kliniky ortopedie a traumatologie pohybového ústrojí.  


Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).