Hlavní navigace

Péče o novorozence ve FN Olomouc se neustále zlepšuje, nyní mají k dispozici supermoderní inkubátor

[Tisková zpráva] Grant z Norských fondů ve výši 761 657 Euro (cca 20 milionů korun) pokryje 85 procent nákladů na nákup těchto „ostrovů života“, zbylých 15 procent doplatily nemocnice, které vybavení využívají.

Sdílet

 Špičkový supermoderní inkubátor, díky kterému mají nezralí novorozenci tu nejlepší péči bezprostředně po narození, začala v těchto dnech používat Fakultní nemocnice Olomouc. Pořídila jej díky podpoře Nadace Charty 77, která získala z Norských fondů grant na nákup dvanácti speciálních inkubátorů pro dvanáct center v České republice. Olomoucká porodnice je perinatologickým centrem, kam jsou soustředěny komplikované porody z celého kraje. Úmrtnost novorozenců je ve FN Olomouc i v celém Olomouckém kraji dlouhodobě pod republikovým průměrem, loni byla navíc rekordně nízká.

Grant z Norských fondů ve výši 761 657 Euro (cca 20 milionů korun) pokryje 85 procent nákladů na nákup těchto „ostrovů života“, zbylých 15 procent doplatily nemocnice, které vybavení využívají. Speciální sada, která nyní slouží už i v olomoucké porodnici, sestává z vyhřívaného resuscitačního lůžka, přístroje pro umělou plicní ventilaci a pulzního oxymetru monitorujícího okysličení organismu. „Jsou to opravdu špičkové inkubátory, ty nejlepší, jaké jsou na trhu dostupné. V České republice takové vybavení chybělo. Pomůže opět zlepšit péči o nedonošené novorozence, umožňuje nám totiž o tyto děti pečovat ještě šetrněji, než tomu bylo doposud,“ uvedl primář Novorozeneckého oddělení FNOL MUDr. Lumír Kantor, Ph.D., který se ještě ve funkci předsedy České neontologické společnosti podstatnou měrou zasloužil o získání prostředků z Norských fondů.

Hlavním principem podle jeho slov je minimální manipulace s dítětem po porodu. „Právě u nedonošených dětí je to velmi důležité. Ihned po narození dítě ještě na porodním sále uložíme do tohoto inkubátoru, který se pouhým stisknutím tlačítka změní na otevřené lůžko. Tělíčko novorozence je přitom neustále dostatečně zahříváno. Dříve bylo nutné některé úkony, jako je podání léků, zavedení infuzí a podobně, provádět mimo inkubátor a pak teprve dítě přesunout do inkubátoru. Nyní máme k novorozenci snadnější přístup, aniž bychom s ním museli jakkoliv manipulovat,“ popsal primář.

Péče o matku a dítě má právě v Olomouckém kraji dlouhodobě velmi dobré výsledky. Dokazují to také statistiky perinatální úmrtnosti, tedy počet dětí mrtvě narozených nebo zemřelých do sedmého dne po porodu, což je jeden z mezinárodně uznávaných ukazatelů kvality péče. „V loňském roce byla perinatální úmrtnost v kraji hluboko pod republikovým průměrem a za posledních deset let jej přesáhla pouze dvakrát. Je to především díky faktu, že až devadesát pět procent všech komplikovaných porodů v kraji je centralizováno do fakultní nemocnice. I přesto, že řešíme nejzávažnější porody, byla v loňském roce perinatální úmrtnost ve FNOL rovněž pod průměrem ČR, což je skvělý úspěch. Navíc celorepublikový průměr byl loni rekordně nízký,“ podotkl přednosta Porodnicko-gynekologické kliniky FNOL doc. MUDr. Radovan Pilka, Ph.D. Je to podle něj společný úspěch Porodnicko-gynekologické kliniky, Novorozeneckého oddělení a Ústavu lékařské genetiky a fetální medicíny FNOL.

Statistiky ukazují, že se v posledních dvou desetiletích v Olomouckém kraji podařilo výrazně zlepšit péči o těhotnou ženu a novorozence. „Pomohly bezesporu i nové léky nebo přístrojové vybavení, ale především hraje zásadní roli lepší organizace péče. Matky, u kterých hrozí předčasný či komplikovaný porod, jsou nyní ve většině případů včas dopravovány do FNOL a rodí až u nás. Nezralí novorozenci tak mají specializovanou péči okamžitě po narození,“ konstatoval doc. Pilka.

Podle primáře Kantora se počet úmrtí nově narozených dětí daří ve FNOL snižovat už od počátku devadesátých let. „Ještě v roce 1994 nám umíralo třicet dětí, loni jich bylo šest. Navíc jsme loni měli 2094 narozených dětí, což je nejvíce za posledních dvacet let,“ připomněl. Nezralých novorozenců s porodní váhou pod 2,5 kilogramu se podle jeho slov loni v kraji narodilo na 500. Výjimkou nejsou ani děti s váhou půl kilogramu, které se na olomouckém novorozeneckém oddělení daří zachránit. „Jsme jedním ze dvanácti perinatologických center v republice, kam jsou soustředěny právě problematické porody. Obvykle se petrinatální úmrtnost v těchto centrech pohybuje okolo sedmi promile, v olomoucké porodnici byla loni 2,8 promile. Je to opravdu úspěch. Navíc je třeba si uvědomit, že úmrtnost novorozenců v ČR patří obecně k nejnižším na světě,“ dodal MUDr. Kantor.


Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).