Hlavní navigace

Pacienti se zřejmě nevyhnou vyšším doplatkům za léky

[Tisková zpráva] (Česká lékárnická komora) Lékárníci varují, že zvýšení DPH na léky bude znamenat zdražení doplatků na léky pro pacienty v lékárnách.

Sdílet

Česká lékárnická komora upozorňuje na rizika spojená se změnou DPH a jejím vlivem na financování zdravotnictví. Podle vládního návrhu důchodové reformy by měly být léky nově zařazeny do základní sazby DPH. Toto skokové zvýšení daně z 10 na 20 procent se projeví nárůstem jejich cen.

Podle prvních propočtů by mohlo dojít ke zvýšení nákladů zdravotních pojišťoven téměř o 5 miliard korun ročně. Vyšším doplatkům za léky se pravděpodobně nevyhnou ani pacienti.

České DPH na léky je nejvyšší

Přitom dosavadní zařazení do snížené sazby je zcela obvyklé v naprosté většině zemí Evropy, některé státy dokonce osvobodily léky od této daně úplně. Současná průměrná sazba DPH se podle údajů z 30 zemí Evropy pohybuje u léků na předpis ve výši 8,5 procent. To je dokonce méně, než činí snížená sazba v České republice.

Je velkým paradoxem, že v době poměrně značných potíží s financováním zdravotnictví přichází vláda s návrhem, jak ho zatížit dalšími významnými náklady bez kompenzace na straně příjmů. Nové výdaje vzniknou nejen přímým navýšením plateb za léky, ale pravděpodobně také zvýšením započitatelných doplatků pacientů, které jsou pojišťovny povinny vracet v případě překročení limitu,” říká prezident lékárnické komory Stanislav Havlíček.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).