Hlavní navigace

Oslavte v září práci ekologických zemědělců

[Tisková zpráva] Jubilejním pátým rokem letos v září oslavíme práci ekologických zemědělců. Měsíc ekologického zemědělství a biopotravin je ideální příležitost, jak dát najevo vaši důvěru v biopotraviny, vyprodukované českými biosedláky.

Sdílet

Biopotravinám můžete důvěřovat

Spotřebitelé jako Vy tvoří poslední článek řetězce ekologického zemědělství. Maximální úsilí je věnováno tomu, aby Vám byly dodávané kvalitní, čerstvé a chutné biopotraviny a bionápoje, které uspokojí Vaše potřeby. Biopotraviny jsou samozřejmě vyprodukovány etickým způsobem, který respektuje přírodu a pohodu zvířat. Komplexní systém pravidel a nezávislý kontrolní systému vám garantuje dodržování pravidel v celém dodavatelském řetězci biopotravin, tak zvaně „od vidlí, až po vidličku“. Biopotravinám proto můžete důvěřovat.

Kontrolní systém garantuje dodržování pravidel

Když se rozhodnete pro koupi biopotraviny, musíte si být jisti, že dostáváte přesně to, za co jste zaplatili. Ekologické logo a systém označování biopotravin představují mechanismus, který to zaručuje.

Systém byl navržen tak, aby vás plně ujistil, že zboží, které jste si koupili, bylo vyrobeno zcela v souladu s Nařízením EU o ekologickém zemědělství, nebo v případě dovezeného zboží podle rovnocenných nebo stejně přísných pravidel.

Výroba a uvádění bioproduktů na trh se řídí přísným procesem certifikace, který musí být dodržován.

Zemědělci musejí nejprve podstoupit minimálně dvouleté přechodné období a teprve poté mohou začít nabízet své zemědělské výrobky jako ekologické. Pokud si přejí pěstovat zároveň konvenční i ekologické produkty, musejí tyto činnosti v průběhu každé fáze výroby jasně oddělit.

Nejen zemědělci, ale i zpracovatelé musejí neustále dodržovat příslušné předpisy obsažené v Nařízení EU a českém zákoně o ekologickém zemědělství. Jsou předmětem kontrol prováděných kontrolními orgány, kterými se zajišťuje plnění těchto předpisů.

Úspěšným podnikatelům je pak udělena ekologická certifikace, na základě které své zboží mohou označovat jako biopotravina.

Biozemědělci nám přinášejí řadu výhod

Vezměte si do ruky biojablko. Tak, a nyní si vezměte konvenční jablko. Jistě, biojablko pravděpodobně stálo trošku více, ale v čem spočívá opravdový rozdíl? Kde je ona přidaná hodnota biopotravin?

Když si kupujete biopotraviny, platíte za usilovnou práci, která je nezbytná, aby ekologičtí zemědělci produkovali bez používání jedovatých pesticidů a umělých hnojiv a bioprodukty dodali do vaší prodejny čerstvé, bez použití chemických konzervačních látek. Plus, výroba biopotravin je důsledně kontrolována, takže značka BIO na kupované biopotravině vám dává jistotu, že splňuje všechna přísná pravidla. A to jistě za ty peníze stojí!

Za značkou BIO je ale mnohem více. Můžete si být jisti, že farma i výrobní linka, kterou biopotravina prošla, než skončila na vašem stole, je certifikována a každým rokem kontrolována. Ekologičtí zemědělci dělají vše pro to, aby chovaným zvířatům poskytli co nejpřirozenější podmínky pro jejich život. Nezapomínají ale ani na divoká zvířata, žijící na polích a v jejich okolí. Pro ně jsou budovány různé formy ochrany, aby se co nejvíce podpořila druhová pestrost. Doufejme, že jednou budou všechny potraviny produkovány s takovou péčí.

Zakousněte se do toho jablka. Pokud si vyberete bio, můžete kousat s důvěrou.

Biopotraviny dětem. Stojí to za to!

Před několika lety dělali američtí vědci pokus. Možná jste o něm slyšeli, možná ne. Takže takto probíhal: po pět dní jedna skupina dětí jedna konvenční ovoce a zeleninu. Druhá skupina dětí jedla jen bioovoce a biozeleninu. U skupiny dětí, která jedla konvenční potraviny, naměřili vědci v jejich vzorcích moči zbytky pesticidů. Děti, které jedly biopotravin? Úplně čisté.

Konzumací biopotravin se ale vyhnete nejen pesticidům. Všechny biopotraviny jsou prosté geneticky upravených organismů a hospodářským zvířatům nejsou rutinně podávána antibiotika. Biopotraviny pocházejí z nejpřísněji regulovaného systému výroby potravin na světě. Pro své děti chcete jen to nejlepší. Takže, pokud můžete, dávejte jim biopotraviny. Stojí to za to.

Ekologičtí zemědělci se obejdou bez chemie

Při používání pesticidů a syntetických hnojiv se často stává, že jejich značná část skončí v ovzduší, v půdě či řece – dokonce i ve zdrojích pitné vody. Ekologičtí zemědělci ale místo chemie používají střídání plodin a starají se o půdní úrodnost. Chrání tak půdu jako zdroj zdravých potravin pro další generace.

Biozemědělci musejí navíc o všech postupech vést podrobnou evidenci. Koho by to bavilo? Každý rok ale na farmu přichází inspektor kontrolní organizace a zemědělec mu musí prokázat, že dělá vše v souladu s přísnými pravidly. Ekologičtí zemědělci se snaží o udržování a zlepšování půdní úrodnosti a na svých pozemcích chrání a podporují biologickou různorodost.

Zkrátka, nemusíte se stát aktivním ekologem, abyste chránili přírodu. Jen si uvědomte, že každá koruna, kterou utratíte za biopotraviny, je koruna, která pomáhá ekologickým zemědělcům produkovat zdravé potraviny bez pomocí chemických „berliček“.  

Uvařte si chutný biopokrm

Přijít utahaná z práce a ještě stihnout uvařit zdravou večeři může být často nad lidské (ženské) síly. Máme pro vás ale dobrou zprávu. Věděla jste, že biopotraviny nesmějí ze zákona obsahovat umělá barviva, ochucovadla a další přídatné látky, nesmějí být ionizovány a nesmějí obsahovat žádné geneticky upravené organizmy? Takže, do trouby s biopizzou! Na špagety udělejte omáčku z biorajčat, plných antioxidantů. Pochutnejte si na sýru, vyrobeném z mléka krav, které se pásly na opravdové trávě. Pro manžela připravte steak z biohovězího – budete koukat, jak bude koukat.

Na další víkend zkuste připravit celodenní biomenu. Vypravte se s dětmi do vaší prodejny potravin a hledejte potraviny označené velkým zeleným logem BIO. Biopotraviny dnes opravdu najdete v každé prodejně. A pozor, biopotraviny zdaleka nejsou jen muesli, hnědá rýže a fazole. Udělejte si skvělou lasagne s kuřecím biomasem, hovězí na burgundský způsob nebo indickou zeleninu. Pro čerstvou biozeleninu či vonící biosýr si zajeďte na některou biofarmu v okolí. Několik receptů a inspiraci na víkendový výlet hledejte na webu Měsíce biopotravin.

Všechny informace kdykoli dostupné

Na internetové stránce www.mesicbiopotravin.cz se dozvíte nejen detaily o akcích, probíhajících po celé září ve vašem kraji, ale můžete také načerpat informace o pravidlech a systému kontroly ekologického zemědělství a garancích, které vám každá potravina označené značkou „BIO“ přináší.

Kampaň Měsíc ekologického zemědělství a biopotravin finančně podporuje Ministerstvo zemědělství ČR. Koordinátorem kampaně je agentura Green marketing, kreativní podporu zajišťuje agentura Outcomm. Mediálními partnery akce jsou weby Bio-info.cz, NaZeleno.cz, Chytrá Žena.cz a časopis Moderní obchod.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).