Hlavní navigace

Operace očí novou metodou Corneal Cross-linking

[Tisková zpráva] V únoru letošního roku byla na Refrakčním centru a oddělení ambulantní chirurgie Kliniky nemocí očních a optometrie Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně uvedena do praxe technologie zpevnění rohovky metodou Corneal Cross-linking (CXL, CCL).

Sdílet

 

Cross-linking je používán v oftalmologii již více než deset let. Jedná se o fotodynamickou terapii, která slouží ke zpevnění nestabilní rohovky a zabránění progresi jejího protenčování. Hlavní část rohovky (stroma) se skládá z jednoduchých kolagenních vláken. Při CXL je na povrch rohovky aplikována fotosensitivní látka riboflavin (vitamin B2) a po té je rohovka vystavena působení UVA záření. V průběhu fotochemické reakce vytvářejí molekuly riboflavinu mezi kolagenními vlákny spojovací můstky, čímž dochází k tzv. „zesíťování rohovkového kolagenu” (cross-linking). Výsledkem je zlepšení biomechanických vlastností rohovky, její zpevnění, zvýšení stability a zastavení progrese ektatických onemocnění.

Čtěte téma: Laserová operace očí na vlastní kůži

Červené oči, které štípou, rozšířené žilky, záněty, tak to se mnou vypadalo pár týdnů před laserovou operací očí. Až jsem se jednoho dne rozhodla objednat na předoperační vyšetření…

oko

Cross-linking je indikován především u pacientů s diagnózou keratokonu. U počínajících stádií tohoto onemocnění může stabilizace rohovky výrazně snížit nutnost transplantace rohovky v budoucnosti. Dále je CXL indikován u rohovkových ektázií (protenčování), které mohou vzniknout po laserovém refrakčním zákroku (např. LASIK, PRK) nebo po proběhlém zánětu rohovky (např. neinfekční vředy u revmatoidní artritidy či jiného autoimunitního onemocnění).

Čtěte téma: Češi pomalu slepnou. Netýká se to i vás?

To není fikce, ale realita. Podle odborníků až půl milionu Čechů hrozí, že přestanou normálně vidět. Může za to málo známá nemoc…

Indikace pacientů k aplikaci metody CXL probíhá na základě úzké spolupráce s Optickou laboratoří, která je součástí oční kliniky Fakultní nemocnice u svaté Anny a má již dlouholetou tradici. Před provedením metody CXL je pacient důkladně vyšetřen a seznámen s průběhem zákroku, který se odehrává pouze v topické anestézii.

oko

Ošetření jednoho oka trvá přibližně hodinu.  Následný systém kontrol je koordinován s návštěvou pacienta v Optické laboratoři zaměřené na aplikaci tvrdých kontaktních čoček, které většina pacientů s diagnózou keratokonu používá ke zlepšení jejich zrakové ostrosti. K provedení metody cross-linking máme na našem pracovišti k dispozici nejmodernější přístroj.  Jedná se o systém OPTO XLink, který díky svému technickému vybavení zaručuje dokonalou homogenitu aplikovaného UVA záření, vysokou výkonnost a spolehlivost.

Cena vyšetření před CXL je 1.000 Kč. Cena za zákrok na jednom oku činí 9.000 Kč, za obě oči 16.000 Kč. Více informací můžete získat na webových stránkách Refrakčního centra v rámci prezentace Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně na adrese www.fnusa.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).