Hlavní navigace

Ochrana lidí před padělky léků se zvýší

[Tisková zpráva] (Skupina progresivní aliance – Evropský parlament) Pacienti získají lepší ochranu před padělky léků. Padělky tvoří miliardový byznys, který hazarduje se zdravím evropských občanů.

Doba čtení: 1 minuta

Evropský parlament schválil směrnici, která zajistí větší ochranu pacientů v členských státech před padělanými léky. Ty velmi vážně ohrožují zdraví lidí. I na evropském trhu jejich objem v posledních letech prudce roste, především na internetu.

Na základě nové směrnice tak budou muset být léky prodávané v EU označeny způsobem umožňujícím dohledání veškerých údajů o výrobě a původu konkrétního léku.

„Dále by se také měly zvýšit sankce pro padělatele léčiv a prodejce padělků,“ říká český europoslanec Pavel Poc, podle kterého je legislativa ve většině členských států v této oblasti velmi mírná. „Výroba falzifikátů je miliardový byznys, který by se z hlediska výnosnosti dal srovnat s prodejem drog. Je také stejně nebezpečný. Ale tresty tomu v případě léků vůbec neodpovídají.“

Internetové lékárny se budou přísněji hlídat

Protože drtivá část prodeje falzifikátů se v EU realizuje prostřednictvím internetového prodeje, rozhodl dnes také Parlament o výrazné regulaci této oblasti a posílení bezpečnosti spotřebitelů.

„Bude tak nutné aby internetová lékárna prošla procesem autorizace, na jehož základě získá certifikát a logo, které bude zárukou, že jde o bezpečnou lékárnu,“ konstatuje Poc s tím, že moderní technické prostředky již jsou na dostatečné úrovni, aby se dalo zabránit případnému zneužívání podobné elektronické certifikace.

„Zkrátka je třeba zajistit sledovatelnost léků od distributora až k výrobci. To je asi jediný způsob, jak umožnit poučenému pacientovi, aby dosáhl přiměřené jistoty a mohl se bránit proti falzifikátům nebo nepoctivým výrobcům. V omezení internetového prodeje moc nevěřím, ale i v tomto případě je certifikace on-line prodejců racionálním nástrojem, jak zajistit pacientům alespoň možnost nákupu bez vysokého rizika ohrožení falzifikáty,“ shrnuje cíl schváleného dokumentu.