Hlavní navigace

Ochrana lidí před padělky léků se zvýší

[Tisková zpráva] (Skupina progresivní aliance – Evropský parlament) Pacienti získají lepší ochranu před padělky léků. Padělky tvoří miliardový byznys, který hazarduje se zdravím evropských občanů.

Sdílet

Evropský parlament schválil směrnici, která zajistí větší ochranu pacientů v členských státech před padělanými léky. Ty velmi vážně ohrožují zdraví lidí. I na evropském trhu jejich objem v posledních letech prudce roste, především na internetu.

Na základě nové směrnice tak budou muset být léky prodávané v EU označeny způsobem umožňujícím dohledání veškerých údajů o výrobě a původu konkrétního léku.

„Dále by se také měly zvýšit sankce pro padělatele léčiv a prodejce padělků,“ říká český europoslanec Pavel Poc, podle kterého je legislativa ve většině členských států v této oblasti velmi mírná. „Výroba falzifikátů je miliardový byznys, který by se z hlediska výnosnosti dal srovnat s prodejem drog. Je také stejně nebezpečný. Ale tresty tomu v případě léků vůbec neodpovídají.“

Internetové lékárny se budou přísněji hlídat

Protože drtivá část prodeje falzifikátů se v EU realizuje prostřednictvím internetového prodeje, rozhodl dnes také Parlament o výrazné regulaci této oblasti a posílení bezpečnosti spotřebitelů.

„Bude tak nutné aby internetová lékárna prošla procesem autorizace, na jehož základě získá certifikát a logo, které bude zárukou, že jde o bezpečnou lékárnu,“ konstatuje Poc s tím, že moderní technické prostředky již jsou na dostatečné úrovni, aby se dalo zabránit případnému zneužívání podobné elektronické certifikace.

„Zkrátka je třeba zajistit sledovatelnost léků od distributora až k výrobci. To je asi jediný způsob, jak umožnit poučenému pacientovi, aby dosáhl přiměřené jistoty a mohl se bránit proti falzifikátům nebo nepoctivým výrobcům. V omezení internetového prodeje moc nevěřím, ale i v tomto případě je certifikace on-line prodejců racionálním nástrojem, jak zajistit pacientům alespoň možnost nákupu bez vysokého rizika ohrožení falzifikáty,“ shrnuje cíl schváleného dokumentu.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).