Hlavní navigace

O seniory s poraněním pohybového ústrojí se stará specializované pracoviště

[Tisková zpráva] Nové samostatné Oddělení gerontotraumatologie zaměřené na péči o pacienty starší 65 let, kteří se po úrazu chtějí vrátit do aktivního života a třeba i ke sportu, otevřela Klinika ortopedie a traumatologie pohybového ústrojí Fakultní nemocnice Plzeň.

Sdílet

Oddělení má 15 lůžek a už slouží prvním pacientům. Oddělení využívá spolupráce s dalšími medicínskými obory, například Anesteziologicko-resuscitační klinikou, obory interní medicíny, rehabilitace, Geriatrickým oddělením a klinický psycholog. 

„Lidé se dožívají stále vyššího věku. Chtějí zůstat co nejdéle aktivní v práci a samozřejmě se chtějí stále věnovat v přiměřené míře svým zálibám – sportu, turistice či cestování. Také chtějí být do co nejvyššího věku soběstační, samostatní. Nechtějí se trápit pocitem, že jsou někomu na obtíž. Úraz znamená obrovský zásah do života a my chceme našim pacientům pomáhat v brzkém návratu k jejich oblíbeným aktivitám. Sami jsme cítili, že je vybudování samostatného oddělení pro starší pacienty nutné,“ říká MUDr. Hana Červenková, vedoucí lékařka Oddělení gerontotrauma­tologie Kliniky Ortopedie a traumatologie pohybového ústrojí.   

Péče o pacienty po úrazech ve vyšším věku má svá specifika. Musí brát v úvahu jejich celkový zdravotní stav, například osteoporózu, žilní nedostatečnost, diabetes, či jiná onemocnění, dopad na psychiku, zhoršenou schopnost hojení organismu i náročnější a delší rehabilitaci. Starší lidé také hůře snášejí dlouhodobou klidovou léčbu a upoutání na lůžko. Mohou se totiž u nich objevit dekubity, tromboembolická nemoc, infekce močových cest, plicní infekce a jiné komplikace. Náročné je i podání anestézie, které musí brát v úvahu zvýšený výskyt onemocnění snižujících toleranci operační zátěže pacienta a také způsobujících odlišnou reakci nemocného na anestetika, takže načasování operačního výkonu musí být velice přesné a vyžaduje velmi dobrou spolupráci operatéra s anesteziologem. Následuje samozřejmě zajištění specifické pooperační péče.  

Úrazy doprovázené zlomeninami se u starších pacientů nejčastěji týkají dlouhých kostí horních a dolních končetin, u dolních končetin pak zejména oblasti kyčelního kloubu. Vlivem osteoporózy (řídnutí kostní hmoty) bývají časté i zlomeniny v blízkosti místa dřívějšího zavedení endoprotézy kyčle či kolena. Velmi vážné bývají i úrazy páteře.  

Oddělení  gerontotrauma­tologie vzniklo na klinice úpravou části prostor jednoho z lůžkových oddělení. Ve Fakultní nemocnici by v návaznosti na ně mělo vzniknout jako vyšší organizační celek mezioborové pracoviště Centrum pro léčbu geriatrických zlomenin.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).