Hlavní navigace

O prestižní titul EDEN soutěží 12 destinací

[Tisková zpráva] Do prestižní soutěže European Destination of Excellence (EDEN), jejímž cílem je zviditelnění méně známých turistických lokalit, se přihlásilo celkem dvanáct destinací z celé České republiky.

Sdílet

Téma letošního ročníku má název Voda – turistický cíl a soutěžící se pokusí zabodovat například s nabídkou vodních sportů, plavbami na výletních lodích, ale třeba i naučnými stezkami, které se nějakým způsobem váží k vodě. Jak totiž název napovídá, turistická nabídka kandidátů musí být založena na přírodních vodních zdrojích.

Projekt European Destination of Excellence (Evropská destinace nejvyšší kvality) vypisuje Evropská komise a zapojeno je do něj více jak dvacet evropských zemí. Agentura CzechTourism je odborným garantem tohoto projektu v České republice.

Soutěžící se představují

A kdo se vlastně o vítězství uchází? Tady je malá ochutnávka z ‚vodní‘ turistické nabídky všech soutěžících destinací.

Název destinace: Baťův kanál
Kdo ji přihlásil? Baťův kanál o. p. s.
Baťův kanál je 53 km dlouhá vodní cesta. Lidé si tu mohou užít výletní plavbu, půjčit si malý motorový člun a nebo dokonce hausbót. Pobyt na vodě lze kombinovat s výlety na kole či návštěvou pamětihodností v okolí. 
Název destinace: Bystřicko
Kdo ji přihlásil? Město Bystřice nad Pernštejnem
Bystřicko se může pochlubit nevšední drsnou krásou, množstvím vodních toků a nádrží. Díky tomu sem mohou lidé přijet nejen za turistikou, ale i za vodními sporty a nebo za poznáním (např. Svratecká vodohospodářská naučná stezka).

Název destinace:
Litoměřicko
Kdo ji přihlásil? Centrum cestovního ruchu Litoměřice, p. o.
Na Litoměřicku lidé najdou nížiny při řekách Labe a Ohře i členitou krajinu Českého středohoří. Mezi zdejší lákadla patří například plavba po Labi a nebo cyklistika na Labské stezce. V květnu budou zahájeny plavby po Ohři v Terezíně.

Název destinace:
Slezská Harta
Kdo ji přihlásil? Mikroregion Slezská Harta
Stejnojmenná přehrada nabízí ideální podmínky pro rozmanité vodní sporty. Milovníci přírodních památek mohou prozkoumat krajinu v okolí nádrže a spatřit tu tzv. vulkanity (vyhaslé sopky a další pozůstatky vulkanické činnosti).

Název destinace:
Bolevecké rybníky
Kdo ji přihlásil? Statutární město Plzeň
Bolevecké rybníky poskytují širokou nabídku vodních aktivit, od koupání v létě až po bruslení v zimě. Destinace nabízí vyžití i tělesně postiženým, kteří mohou využít i nabídku na míru sestavených bezbariérových pobytů.  

Název destinace:
Žlutá plovárna – Jizera
Kdo ji přihlásil? SUNDISK
Žlutá plovárna je rekreačně-sportovním centrem, které leží na Malé Skále. Lidé si tu užijí koupání a nebo si mohu půjčit loď či raft a sjet si řeku. Mezi atrakce provozované na suchu patří třeba největší lanové centrum v Libereckém kraji.

Název destinace:
Železnohorský region
Kdo ji přihlásil? MAS Železnohorský region, o. s.
Milovníci vodních sportů vyrážejí do Železnohorského regionu hlavně kvůli přehradě Seč a dalším vodním plochám. Vodou se inspiruje také další turistická nabídka, například cyklovýlety nazvané příznačně Z potůčků potok, z říčky řeka.

Název destinace:
Křivoklátsko a Rakovnicko
Kdo ji přihlásil? Rakovnicko o. p. s.
Díky Berounce zná tuto lokalitu každý vodák. Nejatraktivnější část vodácké trasy vede právě přes Křivoklátsko a Rakovnicko. Cyklostezka Greenway Berounka – Střela zase provede zájemce po celé řadě zdejších atraktivit.

Název destinace:
Posázaví
Kdo ji přihlásil? Posázaví o. p. s.
Z celého Posázaví mají turisté nejraději právě tu oblast, která je v těsné blízkosti řeky. Jezdí se sem hlavně za vodáckou a aktivní turistikou. Také tady lidé spatří nádherné přírodní scenérie, mezi zajímavosti patří zdejší trampské osady.

Název destinace:
Střední Čechy – Polabí
Kdo ji přihlásil? Zlatý pruh Polabí o. p. s.
Milovníkům koupání a vodních sportů se tu nabízí písečná jezera či množství malebných zákoutí kolem Labe. Řeku brázdí výletní lodě a originální atrakcí jsou pak závody Dračích lodí. Rodiny ocení zdejší nenáročný terén.

Název destinace:
Mostecko
Kdo ji přihlásil? Centrum rozvoje turismu Mostecka
Oblast se chlubí přívlastkem Stovodaté Mostecko. Jsou tu jezera, která vznikla po důlní těžbě v minulosti a s tím se pojí spousta rekreačních možností. Jezero Most, které se ještě napouští, by mělo být druhé největší v Česku.

Název destinace:
Mikroregion Veselsko
Kdo ji přihlásil? Město Veselí nad Lužnicí
I sem míří ti, co mají rádi koupání a vodní sporty. Vyhledávaných je hlavně pět rozsáhlých jezer, která vznikla po bývalé těžbě písku. Oblíbené vodácké řeky jsou Lužnice a Nežárka, k procházce láká třeba naučná stezka Veselské pískovny.

Informace o soutěži EDEN

Soutěž začala v listopadu, v polovině března oznámí porota jména pěti finalistů. Národní vítěz bude vyhlášen při slavnostním ceremoniálu v dubnu 2010. Vítěz získá prestižní logo EDEN a další marketingovou podporu.

Do soutěže se mohly přihlásit ty destinace, které mají relativně nízkou návštěvnost. Nehodnotí se jen samotná nabídka té které lokality, ale i to, zda respektuje trvale udržitelný rozvoj cestovního ruchu a další kritéria. Každý z kandidátů odevzdal rozsáhlý materiál, v němž představuje danou oblast v širších souvislostech.

Destinaci mohla do soutěže přihlásit jakákoliv organizace, která se podílí na jejím rozvoji. Další informace o soutěži najdete zde.

Pro více informací:
Eva Tajanovská
mediální odd. CzechTourism
Tel.: +420 221 580 420
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).