Hlavní navigace

Nesyslete knížky doma, podělte se o ně s ostatními!

[Tisková zpráva] První český ekologický antikvariát byl otevřen v Brně.

Sdílet

8. listopadu byl první otvírací den Ekologického antikvariátu Zelený sysel.  Jde o první antikvariát v České republice specializující se na enviromentální, ekologickou, přírodovědnou, zkrátka zelenou literaturu. Ekologický antikvariát Zelený sysel je společnou aktivitou Ekologického institutu Veronica a Nadace Veronica realizovaný jako součást Ekologické poradny Veronica sídlící v Domě ochránců přírody na Panské 9 v Brně.

Ekoantikvariát funguje na principu dárcovství. Byl inspirován dobročinným Obchodem Nadace Veronica, do něhož dárci mj. nosí i zajímavé knihy. „Ten, kdo přinese a daruje zelenou knihu, získá pětiprocentní slevu na jeden z produktů dis­tribuce obchůdku Veronica. Může si tak se slevou koupit třeba hostětínský biomošt, fair tradovou čokoládu nebo třeba novou knihu. Naopak ten, kdo si v antikvariátu knihu vybere, přispěje tak svým nákupem na podporu ekologického poradenství v Brně a projekty na ochranu přírody a krajiny,“ popisuje princip fungování antikvariátu jeho koordinátorka, ekologická poradkyně Vendula Tomková.

Najděte si FARMÁŘSKÝ TRH přímo vám na míru! 

Tematické zaměření vybíraných knih je specifické, ale i tak značně široké: od ekologicky šetrného spotřebitelství a ekologického zpracování odpadů, přírodního zahradničení, permakulturu, biozemědělství, přírodě blízké hospodaření v lesích, přírodní stavitelství nebo  přírodě blízkou techniku, přes přírodní vědy, systémovou ekologii až po enviromentální filozofii, psychologii, ekonomii, právo, ale také knihy pro děti a časopisy s přírodní tematikou.

Otevírací doba eko-antikvariátu je stejná jako otevírací doba ekologické poradny Veronica, tedy od pondělí do čtvrtka od devíti rána do šesti večera a v pátek od devíti do dvou.

Proč zrovna Zelený sysel? Sysel obecný (Spermophilus citellus) je jediným evropským zástupcem svého rodu. Jako kriticky ohrožený druh a je celoevropsky chráněn. „Na území Brna se nachází hned dvě lokality, kde lze sysly pozorovat a probíhá tu i záchranný program na jejich navrácení zpět do přírody.“ říká Olga Krejčířová z Ekologického institutu Veronica, kde na konec listopadu chystají k Zelenému syslovi besedu pro veřejnost o životě sysla a jeho ochraně.

Rok 2010 byl vyhlášen OSN jako Mezinárodní rok biodiverzity. I proto tedy Zelený sysel s mottem: Nesyslete knížky doma, podělte se o ně s ostatními!

Slavnostní otevření ekoantikvariátu proběhne v pátek 12. listopadu v 18:00 hod.,  v prostorách Ekologické poradny Veronica. Bude spojeno s vernisáží výstavy perokreseb MUDr. Vladimíra Lepše nazvané „Krása starých stromů.“ „Zeleného sysla jsme si částečně nadělili jako dárek k devatenáctým narozeninám, které v listopadu ekoporadna Veronica slaví,“ dodává Vendula Tomková.

www.veronica.cz/an­tikvariat

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).