Hlavní navigace

Nejspokojenější jsou turisté na Šumavě

[Tisková zpráva] (Czech Tourism) Z výzkumu české centrály cestovního ruchu plyne, že tuzemští turisté jsou nejspokojenější se službami a s pobytem na Šumavě.

Sdílet

Cílem výzkumu, který běží od loňska a končí v roce 2014, je zmapovat návštěvnost v jednotlivých turistických regionech Česka, zjistit skladbu návštěvníků, způsob trávení jejich volného času nebo například jejich spokojenost s nabídkou a kvalitou služeb v daném regionu.

Výzkum je uskutečňován vždy ve dvou vlnách ročně na vzorku 50 tisíc respondentů. Z výsledků loňské etapy, během které bylo dotazováno 26 473 tuzemských návštěvníků v 17 turistických regionech, vyplynulo, že téměř polovina z nich cestuje v létě do lokalit vzdálených více jak sto kilometrů od jejich bydliště.

Denně utratí český turista 200 až 500 korun

S delší vzdáleností od bydliště turistů souvisí i delší doba pobytu v dané lokalitě. Polovina přijíždí na jednodenní výlety. Vpřípadě delších dovolených bydlí čeští turisté nejraději v penzionech, nebo u svých známých či příbuzných v daném regionu,“ uvedla vedoucí oddělení výzkumu a trendů Markéta Vogelová z agentury CzechTourism.

Běžnou záležitostí je pro většinu tuzemských cestovatelů stravování v restauračních zařízeních. Těchto služeb využívá 82 procent dotázaných, nejčastěji v regionech využívá Plzeňsko a Český les, Severní Morava a Slezsko či Krkonoše s Podkrkonoším. Obvyklá denní útrata českého turisty se pohybuje mezi 201 a 500 korunami za den.

Důležité je, jaké je ubytování

Důvody cestování Čechů po Česku jsou rozmanité. Během svých výletů a pobytů mimo domov se Češi věnují hlavně poznávací a pěší turistice, cykloturistice, koupání či vodním sportům. Ochota vrátit se do navštíveného regionu je vysoká, což souvisí se spokojeností s pobytem v jednotlivých lokalitách, která je v ČR obecně na vysoké úrovni. Důležitým kritériem spokojenosti je pro tuzemské turisty kvalita ubytovacích služeb.

„Celková spokojenost návštěvníků s pobytem v regionu je u nás velmi vysoká. Podíl spokojených návštěvníků dosahuje 97 procent. U návštěvníků Šumavy vyšplhala míra spokojenosti dokonce na 100 procent,“ upřesnila Vogelová.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).