Hlavní navigace

Nejčastější jména dětí v lednu 2009: Tereza již jedenáctý rok první, Jakub těsně předstihl Jana

Praha - Český statistický úřad (ČSÚ) tradičně v lednu zjišťuje jména narozených dětí a jejich rodičů. Dnes ČSÚ zvěřejnil výsledky této oblíbené statistiky za letošních 4 568 lednových děvčat a 4 772 lednových kluků.

Sdílet

Nejčastější jména děvčat

Tereza slaví již jedenáctý triumf v řadě, tentokrát s odstupem před dalšími těsně seřazenými Natálií, Eliškou a Karolínou. Další schůdek v celkovém počtu za Českou republiku tvoří Adéla s Annou.

Oproti loňskému roku si na předních místech polepšily Eliška, Karolína a ke konci desítky Kristýna. O místo níž klesly Adéla, Anna a Lucie.

Nejčastější jména matek

Jména matek narozených dětí zachovávají téměř stejné pořadí jako loni: suverénně nejčastější je Jana, následují Petra, Lenka a Lucie. Zajímavé je mezigenerační srovnání: pouze Kateřina a Lucie se objevují jak mezi nejčastějšími jmény matek, tak mezi nejčastějšími jmény narozených holčiček.

Mezi matkami letošních lednových dětí se oproti loňsku objevily častěji Lucie, Eva a Michaela. Jednu příčku ztratily Kateřina a Hana.

Nejčastější jména chlapců

Stejně jako loni Jakub vítězí nad Janem, za nimi opodál zůstává Tomáš. Od loňska si značně polepšili Filip a David (oba poskočili o pět pozic). Naopak Vojtěch z loňského 6. místa klesl na 10., také Ondřej ztratil dvě příčky a o jednu níže se posunuli Matěj a Adam.

Nejčastější jména otců

Pořadí jmen otců se oproti předchozímu roku stejně jako u matek příliš nezměnilo. Nejčastějším jménem otce je i letos s přehledem Petr, za ním Martin, Jan a Jiří, s odstupem pak Pavel s Tomášem.

V porovnání s loňským rokem přibylo tatínků se jménem Martin, Miroslav a Josef. O něco méně bylo letos mezi lednovými otci Jiřích a Jaroslavů.

Pravděpodobně nejvíce předávaným jménem z otce na syna je Jan a Tomáš.

Jména neobvyklá a cizokrajná

Mnoho rodičů se zjevně snaží vybrat dítěti pokud možno zajímavé a netuctové jméno. Variabilita jmen je vyšší u dívčích jmen, během letošního ledna vybrali rodiče děvčátkům 289 různých jmen, chlapcům 235 jmen. Opět jsou používána staročeská jména (Anežka, Amálie nebo Květa), ale velmi jsou rozšířena i jména „moderní", jako Sofie, Vanesa nebo třeba Liliana.

Mnoho rodičů dává také jména cizí nebo cizokrajná, např. Mia, Tanja, Luisa nebo Katrin. Opravdovými zajímavostmi jsou dívčí jména Charon, Laila nebo Vavara.

U chlapců dosahují poměrně velké obliby dříve nepoužívaná jména jako Oliver, Kristián, nebo Alex.

Mezi cizokrajnými jmény najdeme Antonio, Mario nebo Tomas, kterým však zdárně konkurují dříve i u nás dříve obvyklá chlapecká jména Teodor, Čestmír, Vendelín či Florián.

Ze zajímavých výjimek jmenujme např. jména Emanuel, Áron a Timotej.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).