Hlavní navigace

Národní seminář „Nástroje zvyšování bezpečnosti pacientů ve zdravotnických zařízeních“

Ministerstvo zdravotnictví ČR uspořádalo ve spolupráci s Českou společností pro kvalitu ve zdravotnictví a Kanceláří WHO v ČR národní seminář „Nástroje zvyšování bezpečnosti pacientů ve zdravotnických zařízeních“. Jednání proběhlo 23. února 2009 v Paláci Charitas v Praze.

Sdílet

Jednalo se již o druhý seminář, který MZ organizovalo na téma zvyšování bezpečnosti pacientů.

Cílem tohoto semináře bylo seznámit zástupce lůžkových zdravotnických zařízení, primární péče, zdravotních pojišťoven a krajů s výsledky projektů pro podporu bezpečnosti a kvality zdravotních služeb v letech 2007 a 2008. Prezentovaná sdělení obsahovala metodické návody a příklady dobré praxe k včasnému záchytu chyb a snižování omylů při poskytování zdravotních služeb.

Zástupce Ministerstva zdravotnictví přítomné mimo jiné informoval o Knize bezpečí, která je v internetové podobě dostupná od ledna 2007 na portálu bezpečnosti a kvality MZ a její připravované knižní podobě. Takto lze předpokládat i zlepšenou dostupnost pro širokou veřejnost.

Zástupce WHO kladl důraz na posílení zdravotních systémů členských států v rámci bezpečnosti pacientů a kvality zdravotních služeb a vzájemnou výměnu osvědčených postupů a znalostí na evropské úrovni.

Ve sděleních byly prezentovány příkladné postupy v nejčastějších rizikových oblastech ve zdravotnických zařízeních – řešení bezpečnosti péče o pacienty, evidence a řízení nežádoucích událostí při poskytování zdravotních služeb, řízení kompetencí zdravotnického personálu v kontextu zajištění bezpečné zdravotní péče, metodika pro zavedení dobrovolnického programu v nemocnicích, zavedení identifikace u hospitalizovaných pacientů, akreditační standardy a metodika hodnocení kvality a bezpečnosti v primární péči, vývoj standardů a indikátorů zdravotní péče s ohledem na jejich využití pacienty.

Účastníkům semináře byl předán materiál „Mezinárodní základy kvality a bezpečí ve zdravotnictví“. Obsahem je základní metodika pro zdravotnická zařízení, která se zaváděním systémů kvality péče a bezpečností pacientů začínají nebo z jiných důvodů formální proces externí kontroly kvality zatím neplánují.

Všechny přednášky ze semináře jsou uveřejněny na portálu kvality a bezpečí MZČR: www.mzcr.cz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).