Hlavní navigace

Na stomatologii FN Plzeň rentgenují trojrozměrně

[Tisková zpráva] Novým špičkovým digitálním rentgenem se může pochlubit Stomatologická klinika Fakultní nemocnice v Plzni. Radiodiagnostické zařízení VATECH PaX-ReVe3D patří k nejmodernějším svého druhu na světě. Lékaři mohou k určení diagnózy nyní používat nejen panoramatické a cefalometrické snímky, ale také trojrozměrné rekonstrukce čelisti.

Sdílet

Nový stomatologický rentgen je pro naše pracoviště opravdovým přínosem“, říká zástupce přednosty Stomatologické kliniky MUDr. Daniel Hrušák, Ph.D. „Možnost trojrozměrného zobrazení čelisti pacienta nám významně pomáhá při analýze těžších případů i při plánování léčebného postupu.“

Velikost skenované oblasti činí až 15×15 cm, což umožňuje zobrazení celé čelisti i okolních partií. Trojrozměrný model umožňuje například tvorbu řezů v celé zobrazené oblasti, otáčení, zvětšování, zobrazení kanálů, plánování implantátů i přesné měření. Také při panoramatickém snímkování je zřetelný posun v kvalitě snímků, především díky moderním algoritmům, které vylepšují ostrost, prokreslení detailů a eliminují rušení snímků kovovými objekty v ústech (např. amalgámovými plombami).  Díky připojení rentgenu do nemocniční sítě mohou snímky lékaři ihned otevřít na monitorech počítačů v ordinacích, okamžitě analyzovat stav pacienta a přizpůsobit mu průběh zákroku. Rentgen umožňuje i bezproblémové vyšetření hendikepovaných pacientů na vozíku.

rentgen VATECH PaX-ReVe3D

MUDr. Daniel Hrušák, primář stomatologické kliniky FN Plzeň, představuje nový rentgen VATECH PaX-ReVe3D

„Při výběru nového rentgenu pro nás nebyly důležité jenom jeho diagnostické možnosti, ale také šetrnost k pacientovi. Důsledně dbáme na to, aby zátěž rentgenovým zářením byla na naší klinice při diagnostice co nejmenší,“ doplnil MUDr. Hrušák.  Citlivé senzory nové generace a nové snímací postupy umožňují, aby rentgen VATECH PaX-ReVe3D pracoval s minimální intenzitou rentgenového záření.  Hodnoty jsou tak nízké, že vyšetření pacienta je srovnatelné se zářením, které absorbuje například v letadle cestou na dovolenou.  Panoramatický a trojrozměrný sken je proveden během
9 – 15 sekund a cefalometrický snímek dokonce za méně než 0,3 sekundy.

Spolupráci v radiodiagnostice nabídla Stomatologická klinika FN Plzeň i externím lékařům, kterým získané snímky předává na digitálních nosičích. Pořízením moderního zařízení tak přispěla ke zvýšení kvality stomatologické péče nejen ve vlastním provozu, ale i v rámci celého plzeňského regionu.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).