Hlavní navigace

Na nebezpečí žloutenky opět upozorní Žluté týdny

[Tisková zpráva] V druhé polovině dubna proběhne v České republice již čtvrtý ročník edukační roadshow Žluté týdny. Jejím cílem je upozornit širokou veřejnost na neviditelné nebezpečí nákazy žloutenkou a informovat o možnostech prevence této rozšířené infekční nemoci.

Sdílet

V rámci roadshow mohou všichni zájemci navštívit žluté stany, ve kterých získají informační letáky, budou moci zkonzultovat své dotazy s odborníky či zapojit se do zajímavé soutěže o žlutá jízdní kola. Pro návštěvníky je rovněž připravena netradiční novinka – díky speciálnímu UV měření mohou zjistit, zda si dokážou správně umýt ruce. Roadshow začíná ve středu 14. dubna 2010 v Praze a Mostu, do konce měsíce pak postupně zavítá do 12 dalších měst po celé České republice.

Přemýšleli jste někdy o tom, zda jsou vaše ruce po běžném umytí opravdu čisté? Na tuto zdánlivě banální otázku získáte odpověď, pokud v druhé polovině dubna navštívíte některý ze žlutých stanů ve vašem městě. Díky speciálnímu UV měření se dozvíte, jak jste na tom s hygienou rukou a zdali se dostatečně chráníte před nákazou virovou infekcí. Zvídaví účastníci roadshow se navíc mohou zúčastnit instruktáže a naučit se správnou techniku mytí rukou, kterou ovládají například chirurgové. Ve žlutých stanech budou všem zájemcům k dispozici odborníci z místních očkovacích center
a zdravotních ústavů, se kterými budou moci prodiskutovat otázky týkající se žloutenky typu A a B, včetně prevence ve formě očkování.

Čtěte téma: Žloutenka bez příznaků: Nemáte ji také?

Říká se jí nemoc špinavých rukou nebo také nemoc narkomanů. Asi máte pocit, že když se staráte o hygienu, tak se vás týkat nemůže. Omyl. 

Žlutými týdny bude v letošním roce provázet maskot „Žluťák“. Ten zapojí všechny „bojovníky proti žloutence“ do soutěže o jízdní kola. Každý ze soutěžících se může se Žluťákem vyfotit a pokusit se o vytvoření co nejzajímavější fotografie. O vítězích pak rozhodnou formou hlasování návštěvníci webových stránek www.zlutetydny­.cz.

Žloutenka je infekční virové onemocnění jater, kterým se může snadno nakazit jakýkoliv člověk. To potvrzuje i fakt, že u celé třetiny pacientů nelze identifikovat přesnou příčinu nákazy. Žloutenkou typu A se při aktivním stylu života mohou děti i dospělí nakazit poměrně snadno; při cestování městskou hromadnou dopravou, návštěvě restaurace, kavárny či kina, cestách do exotických oblastí, ale i běžné konzumaci potravin při nesprávně umytých rukou. Žloutenka typu B se přenáší mikroskopickým množstvím infikované krve, která se dostane do krevního oběhu člověka. Nákaza tímto typem nemoci hrozí např. při použití vypůjčených hygienických potřeb (zubního kartáčku, ručníku) či při zranění ve sportu.

Katalog nemocí: Žloutenka typu A

Víte, že: Vir hepatitidy A je velmi odolný vůči virům zevního prostředí, přežívá týdny při pokojové teplotě, roky ve zmrazeném stavu…

Státní zdravotní ústav zaznamenal v průběhu ledna a února letošního roku 112 případů výskytu žloutenky typu A v České republice. Jen za první dva měsíce roku 2010 tak onemocnělo žloutenkou typu A téměř stejné množství lidí jako za celý rok 2007. V letošním roce se vyskytují převážně lokální epidemie žloutenky typu A u rizikových skupin obyvatel. Obdobně u nás začala i epidemie v roce 2008. Odborníci doposud nenalezli odpověď na otázku, proč se právě v tomto roce epidemie rozšířila i mezi běžnou populaci.

Mezi základní způsoby prevence žloutenek patří dodržování hygieny a správné umývání rukou. Z nedávné ankety vyplynulo, že si běžně umýváme ruce po použití WC, po cestování městskou hromadnou dopravou či po příchodu z venkovního prostředí. Na hygienu však lidé často zapomínají před konzumací jídla. Mnohdy navíc ani neznají způsob, jak si správně ruce umýt, aby zůstaly opravdu čisté.

Katalog nemocí: Žloutenka typu C

Víte, že: Méně častý způsob nákazy, avšak také možný, je při tetování nebo akupunktuře…

Péče o zdraví je nedílnou součástí moderního životního stylu. Starat se o své zdraví a předcházet nemocem je vždy výhodnější, než nemoci podlehnout a následně se léčit. Vhodnou ochranu proti žloutence A a B představuje očkování, díky němuž lze účinně předcházet samotné nemoci, jejímu dlouhodobému léčení a dalším nepříjemným zdravotním potížím. Zařazení očkování do péče o zdraví se v případě prevence žloutenek opravdu vyplatí. Onemocnění totiž může pacienty trápit po dobu několika týdnů a následná rekonvalescence zahrnuje např. přísnou úpravu jídelníčku a omezení tělesných aktivit po celý půlrok. Díky očkování kombinovanou vakcínou se mohou děti i dospělí spolehlivě chránit před nákazou oběma druhy žloutenek zároveň.

Více informací o očkování proti žloutence A a B naleznete na www.zloutenky­.cz

Přehled zastávek roadshow Žluté týdny:

 • Praha                                                        14. – 16. 4.
 • Most                                                          ­14. 4.
 • Zlín                                                           ­21. 3.
 • Olomouc                                                   22. – 23. 4.
 • České Budějovice                                      ­21. 4.
 • Mladá Boleslav                                          ­21. 4.
 • Liberec                                                      ­22. 4.
 • Ústí nad Labem                                         ­23. 4.
 • Plzeň                                                        22. – 23. 4
 • Jihlava                                                      ­28. 4.
 • Hradec Králové                                          29. – 30. 4.
 • Brno                                                          28.- 30. 4.
 • Nový Jičín                                                 2­8. 4.
 • Ostrava                                                     29. – 30. 4.

Stany budou pro veřejnost otevřeny po celý den vždy od 10 do 18 hodin.
Kompletní program roadshow, včetně jednotlivých zastávek, naleznete na www.zlutetydny­.cz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).