Hlavní navigace

Muže bodla do srdce velká tříska, přežil díky rychlé pomociolomouckých záchranářů a kardiochirurgů

[Tisková zpráva] "Muž byl v bezvědomí. Tříska, která jej zasáhla, byla dlouhá skoro jako oštěp. Měla zhruba metr a půl na délku. Do těla se zabodla deset centimetrů hluboko, ale zřejmě vlastní váhou ještě před naším příjezdem z rány vypadla,“ popisuje MUDr. Milan Brázdil, lékař Zdravotnické záchranné služby Olomouckého kraje

Sdílet

Jen díky špičkové spolupráci olomouckých záchranářů a lékařů olomoucké fakultní nemocnice se začátkem tohoto týdne podařilo zachránit pacienta, kterému se do srdce zabodla velká dřevná tříska. Ta nešťastnou náhodou odlétla od stroje při zpracování dřeva na pile v Otaslavicích na Prostějovsku. Sedmadvacetiletý Jiří Soušek ztratil přes dva litry krve. Letecky byl přepraven do nemocnice, kde mu kardiochirurgové zašili probodnutou srdeční komoru.

Dispečink Zdravotnické záchranné služby Olomouckého kraje dostal hlášení o vážném úraze na pile v Otaslavicích v pondělí 3. srpna 2009 v 8.15 hodin. Během dvanácti minut byl vrtulník na místě. „Muž byl v bezvědomí. Tříska, která jej zasáhla, byla dlouhá skoro jako oštěp. Měla zhruba metr a půl na délku. Do těla se zabodla deset centimetrů hluboko, ale zřejmě vlastní váhou ještě před naším příjezdem z rány vypadla,“ popisuje MUDr. Milan Brázdil, lékař Zdravotnické záchranné služby Olomouckého kraje, který zraněného na místě ošetřoval.

Srdce Jiřího Souška se zpomalovalo a bylo nutné odvést krev z prostoru mezi srdcem a osrdečníkem, tedy srdečním obalem. „Pokud se v osrdečníku hromadí krev, srdce je postupně utlačováno. Tento stav vede rychle k srdečnímu selhávání až k zástavě. Nepřímá srdeční masáž pak může situaci ještě zhoršit. Jedinou možností je odsát krev z osrdečníku a tím srdce uvolnit ze sevření. To záchranáři výborně zvládli zavedením cévky přes onu bodnou ránu, což není obvyklé. Situaci vyřešili na výbornou,“ chválí posádku vrtulníku primář Kardiochirurgické kliniky FN Olomouc MUDr. Vilém Bruk. Jiří Soušek tak na místě ztratil asi litr a půl krve. Zhruba po hodině ošetřování včetně resuscitace jej vrtulník přepravil na heliport Fakultní nemocnice Olomouc.

Za dalších dvacet minut už byl Jiří Soušek na operačním sále, kde mu kardiochirurgové otevřeli hrudník a z osrdečníku a pohrudniční dutiny odsáli téměř další litr krve. „Ztratil tedy skoro dva a půl litru, přičemž člověk má v těle celkově pět až šest litrů krve. Dostal samozřejmě hodně jednotek krve a plazmy, abychom ztrátu nahradili,“ říká primář. Podle jeho slov měl mladý muž velké štěstí. Z osrdečníku totiž lékaři vyňali krevní sraženinu velkou jako pěst, která po zranění utěsnila ránu v srdeční komoře. „Když jsme sraženinu odstranili, stříkala krev skoro půl metru vysoko. Díky ní tedy krev dál masivně nevytékala, což bylo štěstí. Rána v srdci byla asi půlcentimetrová a byla v přední stěně pravé srdeční komory. Museli jsme jednat rychle, prsty jsme utěsnili ránu a bez mimotělního oběhu, který by pro nás znamenal další prodlevu, jsme ji okamžitě zašili,“ líčí primář Bruk.

Lékaři pak hledali bodný kanál, kudy tříska prošla mladíkovým tělem. „Probodla osrdečník a srdce a těsně minula levou plíci, kterou ale nezranila. Mladík měl opravdu velké štěstí. Záchranka v terénu odvedla skvělou práci a opět se ukázalo, jak je systém spolupráce záchranářů a fakultní nemocnice dobře nastavený. Pacient se ještě tentýž den večer probral, jeho stav se zlepšuje, dýchá bez pomocí přístrojů a komunikuje s okolím,“dodává primář Bruk.

Samotný Jiří Soušek si pondělní ráno, kdy jej nešťastně zasáhl dřevěný „oštěp“, příliš nevybavuje. „Jsem vyučený nábytkář a k práci se dřevem mám blízko. Šel jsem na pilu poradit se s kamarády a vzpomínám si, že jsem najednou dostal velkou ránu. Pak už nic nevím. Probral jsem se až ve fakultní nemocnici,“ říká mladík, který nyní žije ve Střechovicích na Prostějovsku a na konci letošního roku se poprvé v životě stane otcem. „Záchranářům i lékařům děkuju. Jsem na živu a cítím se dobře,“ dodává se slzami v očích.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).