Hlavní navigace

Moře v Chorvatsku hraje. Nevěříte? Přesvědčte se!

[Tisková zpráva] Chorvatsko beze sporu nabízí svým návštěvníkům mnoho přírodních a kulturních krás a je opravdu bohaté na historické památky. Ale víte, že i některé novodobé stavby jsou originální a jedinečné? Určitě neuděláte chybu, když se je rozhodnete navštívit.

Sdílet

Světovým unikátem jsou Mořské varhany v Zadaru. Postaveny byly v roce 2005 a i za tuto krátkou dobu se staly velice oblíbeným a vyhledávaným místem turistů. Díky nim moře v Chorvatsku nejen šumí a šplouchá, ale i hraje. Neočekávejte ovšem žádný orchestr. Tady koncertuje samo moře. Mořské varhany jsou složité zařízení postavené podle projektu architekta Nikoli Bašiće.

Skládají se z 35 trubek o různém průměru, různé délce, různý je i jejich náklon a v každé trubce je otvor. Na nich jsou umístěny píšťaly – ty vydávají 7 akordů složených z 35 tónů vyluzovaných proudem vzduchu vytlačovaného v trubkách vzdutými vlnami. Díky tomu vydávají mořské varhany i při malém vlnobití libozvučné tóny. Inspirací pro tuto stavbu byl architektovi přírodní jev, při kterém se i při menším vlnobití ozývají z vodou zaplavované skalní rozsedliny skalnatého pobřeží krásné zvuky.

Mořské varhany naleznete v blízkosti nového přístavu pro výletní lodě. Jsou ukryté do stupňovitě upravené pobřežní zdi a vzniklé široké schodiště láká k posezení, pozorování hladiny moře a poslouchání varhanního koncertu. Když kolem projede větší loď a zvednou se vlny, hrají varhany ještě hlasitěji.

Přejete si slyšet varhanní koncert z moře na vlastní uši? Vypravte se do Zadaru! Využít můžete nabízené výlety z mnoha chorvatských letovisek nebo si zařiďte ubytování přímo v Zadaru nebo v jeho blízkém okolí. Bezkonkurenčně nejlevnější je ubytování v apartmánech, které vám zprostředkuje největší katalog ubytování v apartmánech v Chorvatsku – http://www.uby­tovanivchorvat­sku.cz. Výhodou tohoto způsobu výběru ubytování je fakt, že si rezervaci apartmánu domluvíte přímo s majitelem objektu, tedy bez prostředníka a bez dalších poplatků navíc.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).