Hlavní navigace

Ministerstvo školství chce spravovat firemní školky

[Tisková zpráva] (MŠMT ČR) Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy je připraveno vzít pod svá křídla firemní školky. Pokud splní stanovené podmínky, mezi které patří například výuka podle platného rámcově vzdělávacího programu pro předškolní vzdělávání, dostanou od MŠMT na svoji činnost 60 procent financí.

Sdílet

Před několika měsíci vznikl meziresort zabývající se firemními školkami, kde na toto téma jednaly ministerstvo školství, ministerstvo práce a sociálních věcí a ministerstvo zdravotnictví. Před několika dny proběhla finální schůzka.

MŠMT navrhuje, že by firemní školky zařadilo do své sítě mateřských škol. Dávalo by na jejich činnost 60 % prostředků. „Vzhledem k úsporným opatřením, která hodláme provést v regionálním školství, v administrativě a při slučování ostatních přímo řízených organizací, mohli bychom na to mít finanční prostředky bez jakéhokoliv navyšování,“ prohlásil ministr školství Josef Dobeš

MŠMT by za to požadovalo, aby se ve firemních školkách pracovalo podle platných rámcových vzdělávacích programů, zpravidla pro děti od 3. let, dále je potřeba zajistit odbornou kvalifikovanost pedagogických pracovníků, hygienické podmínky, kontrolu a hodnocení České školní inspekce. 

Firemní školky by měly zajišťovat všechny provozy podle platné vyhlášky a připravuje se jejich zařazení v novele školského zákona. „Já si od toho slibuji, že firemní školky by mohly absorbovat děti tam, kde jsou MŠ přeplněné. Mohl by to být zajímavý benefit pro zaměstnance firem a organizací,“ uvedl ministr. 

Podle Josefa Dobeše zatím mezi koalicí není ujasněný názor, jestli by do MŠ měly být zařazovány děti mladší 3. let. „Z jednání se zaměstnanci firemních školek jsem pochopil, že u nich by toto problém být neměl. Počítají, že by svůj personál připravili tak, aby to zvládl. Firemní školky by tento problém mohly řešit dříve, než se my dohodneme s koaličními partnery,“ vysvětlil ministr a dodal, že zřizovat školky pro děti od dvou let dostalo MŠMT za úkol ještě od minulé vlády.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).