Hlavní navigace

Mezinárodní mobilizace k boji proti rakovině u dětí v zemích s nízkým a středním příjmem

[Tisková zpráva] V průmyslových zemích mohou nyní děti postižené rakovinou očekávat až 80% šanci na přežití. V zemích s nízkým příjmem nicméně tato hodnota klesá na 20 % a v nejchudších regionech, kde je diagnostikována největší část ze současných 160 000 nových případů ročně, dokonce až na 10 %.

Sdílet

Díky iniciativě Mezinárodní unie proti rakovině (International Union Against Cancer – UICC) a sanofi-aventis se setkali reprezentanti z 21 zemí v Dakaru v Senegalu 1. a 2. července, aby zhodnotili dosažené výsledky a posílili svá opatření v boji s rakovinou u dětí v zemích s nízkým a středním příjmem, který byl zahájen v roce 2004 programem “My Child Matters”. Během těchto dvou dní se podělili o zkušenosti s reprezentanty WHO a dalších mezinárodních institucí, nemocnic a nestátních neziskových organizací v Bangladéši, Republice Burkina Faso, Kamerunu, Pobřeží slonoviny, Egyptě, Francii, Hondurasu, Itálii, Keni, Mali, Maroku, Nizozemí, Paraguaji, na Filipínách, v Konžské republice, Senegalu, Švýcarsku, Tanzanii, Turecku, Ukrajině a Spojených státech.  

Patronkou toto shromáždění je se stala paní Viviane Wade, první dáma Senegalu a Prezidentka Vzdělávací Asociace Santé (Education Santé Association). Dále setkání těží z podpory prvních dam Beninu, Republiky Burkina Faso, Pobřeží slonoviny, Mali, Maroka, Nigeru a Tanzanie. “Dakarský Manifest” bude díky tomu, že je podepsán předsednictvím Senegalské republiky, apelovat na všechny investory a instituce, jichž se tato spolupráce týká, aby se ještě více podílely svými aktivitami na zlepšování výsledků prevence rakoviny dětí na celém světě.

Isabel Mortara, Executive Director UICC, řekla: „Program My Child Matters poskytnul velmi důležitý rámec pro zvyšování povědomí o léčitelnosti rakoviny v dětství a pro budování lokálních kapacit pro včasnou diagnózu, léčení a zdravotní péči v prostředí s nízkými příjmy. Je hodnotné si povšimnout, jak významně tato partnerství již ovlivnila životy dětí a jejich rodičů ve 20 zemích.“

Tento závazek sdílí i Christopher A. Viehbacher, Chief Executive Officer sanofi-aventis, který prohlásil: „Tyto první vysoce signifikantní výsledky ukazují, že je možné vybudovat nové formy dlouhodobého partnerství za účelem řešení často zanedbávaných zdravotních problémů jako je rakovina v dětském věku v rozvojových zemích,” a dodal: „Musíme nyní dále prosazovat tento sociálně zodpovědný přístup a přispět tak k redukci nepřiměřených rozdílů mezi jednotlivými světovými regiony. To je důvodem, proč jsme se rozhodli, kromě úzkého zapojení našich týmů v rozvoji této iniciativy, pokračovat a posílit naši finanční zodpovědnost navýšením již věnovaných 3 miliónů EUR ještě dalšími 3 milióny EUR v letech 2010–2013.”

Rakovina způsobuje nesmírné utrpení a je celosvětově jednou z nejčastějších příčin smrti. V průmyslových zemích mohou nyní děti postižené rakovinou očekávat až 80% šanci na přežití. V zemích s nízkým příjmem nicméně tato hodnota klesá na 20 % a v nejchudších regionech, kde je diagnostikována největší část ze současných 160 000 nových případů ročně, dokonce až na 10 %. Tato situace je velmi nepoměrná. Zvláště když rakovina v dětském věku může být obvykle plně vyléčena v případě včasného zahájení terapie.

V roce 2004 sanofi-aventis a UICC spojily svoje síly a vytvořily “My Child Matters”, iniciativu, která si klade za cíl bojovat s nemocí, která byla po příliš dlouhou dobu vnímána jako neodvratná, a pomoci zemím se středním a nízkým příjmem prostřednictvím poskytování lepší léčby rakoviny u dětí. Po více než čtyřech letech bylo z tohoto programu podpořeno 33 terénních projektů vedených nemocnicemi a NNO ve 21 zemích1 na 4 kontinentech. Tyto projekty zlepšily každý aspekt řetězce péče o pacienta s rakovinou: lepší poskytování informací, vzdělávání a prevence; zdokonalení profesionálního výcviku a zajištění včasné diagnostiky; zajištění lepšího přístupu ke zdravotní péči, zvládání bolesti a paliativní péče; a zlepšení porozumění sociálním aspektům tohoto onemocnění u dětí i jejich rodin.

Díky počtu zemí, které se na programu podílejí, “My Child Matters” je nyní jednou z největších iniciativ věnovaných boji s rakovinou v dětském věku v zemích se středním a nízkým příjmem. Tento program kombinuje finanční podporu pro projekty s mezinárodní sítí expertů tak, aby pomohl zlepšit lokální odbornost v duchu pokroku a solidarity. Na konci roku 2008 již program pomohl více než 12 800 dětem a 6 600 rodinám a 2 850 zdravotnických profesionálů díky němu získalo specializovaný výcvik.

Zpráva o postupu projektu prezentovaná profesorem Raulem Ribeirou z Dětské vědecko výzkumné nemocnice St. Jude a předsedou Řídící komise2 ukazuje, že rakovina u dětí může být léčena v kterémkoli stádiu rozvoje země. Byly získány signifikantní výsledky, včetně redukce počtu pacientů ukončujících léčbu v Hondurasu díky tvorbě decentralizovaných center zdravotní péče operujících v blízkosti pacientů; založení prvního centra paliativní péče v Bangladéši; usnadnění přístupnosti terapie pro děti s Burkittovým lymfomem v Tanzanii; implementací nové strategie v léčbě bolesti v Maroku; snížením mortality v souvislosti s chemotoxicitou v Senegalu a vytvořením referenční příručky diagnóz na Ukrajině s volným přístupem ke kontrolním prohlídkám pro děti. Výsledné pokroky a zkušenosti nabyté v určitých rozvojových zemích znamenají, že účinné postupy mohou být nyní sdíleny s dalšími zeměmi, které čelí stejným výzvám, jako součást ryzí spolupráce mezi zeměmi jižní polokoule.

O organizaci UICC

Mezinárodní unie proti rakovině (UICC) je vedoucí mezinárodní nevládní organizace, která se věnuje globální prevenci a kontrole rakoviny. Byla založena v roce 1933 a jejími členy je více než 300 organizací, specializovaných a zapojených v kontrole rakoviny, z více než 100 zemí z celého světa. UICC je nezisková, nepolitická a nesektářská organizace. Její sídlo je v Ženevě ve Švýcarsku. Pro více informací navštivte: www.uicc.org.

O společnosti sanofi-aventis

Sanofi-aventis, vedoucí globální farmaceutická společnost objevuje, vyvíjí a distribuuje terapeutická řešení za účelem zlepšení života každého jednotlivce. Skupina je zapsána na burze v Paříži (EURONEXT: SAN) a New Yorku (NYSE: SNY). Pro více informací navštivte www.sanofiaventis. com.

Poznámky redakce:

¹ Mezi roky 2005 a 2009 byl program “My Child Matters” zaměřen na spolupráci s 33 nemocnicemi a NGO ve 21 zemích na 4 kontinentech, včetně zemí v Asii: v Bangladéši, Indonésii, Pákistánu, na Filipínách a ve

Vietnamu; v Latinské Americe: v Bolívii, Kolumbii, Hondurasu, Paraguaji, Peru a Venezuele; ve východní Evropě: v Rumunsku a na Ukrajině; na středním východě a v Africe: v Republice Burkina Faso, na Pobřeží slonoviny, v Egyptě, Keni, Mali, Maroku, Senegalu a Tanzanii.

² The “My Child Matters Steering Committee”: Chairman, Prof. Raul Ribeiro (Director of the International Outreach Programme and Leukemia/Lymphoma Division, St Jude Children’s Research Hospital, USA) and members: Prof. Franco Cavalli (Director, Istituto Oncologico della Svizzera Italiana), Prof. Maaarten Egeler and Prof. Tim Eden (Current and former Presidents of the International Society for Paediatric Oncology, Nizozemí), Dr. Joe Harford (Director of International Relations, National Cancer Institute, USA), Ruth Hoffman (Director, Candlelighters Foundation, USA), Prof. Tezer Kutluk (Turkish Association for Cancer Research & Control, Turecko), Prof. Jean Lemerle (President, Groupe Franco-Africain d’Oncologie Pédiatrique, Francie), Prof. Ian Magrath (President, International Network for Cancer Treatment and Research, Belgie), Dr Twalib Ngoma (President AORTIC, Ocean Road Cancer Institute, Tanzánie), Dr Eva Steliarova-Foucher (Centre International de Recherche sur le Cancer, Francie).


Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).